Olümpiavõitja Julia Beljajeva sõnul on täiskasvanueas sportlasele oluline, et ta saaks ise teha tähtsamad valikud oma elus ning on tähtis, et treener ei sekkuks, vaid oleks sportlase eraelust teadlik.
Julia Beljajeva sõnul on väga tähtis, et sportlane usaldab oma treenerit ja kuulab tema sõna. Treener teeb Beljajeva jaoks kõike: organiseerib laagrid, otsib sponsoreid, aitab tuju tõsta ja Beljajevat motiveerida.
Beljajeva on oma treeneri Natalja Kotovaga teinud koostööd juba 20 aastat ning just usaldus on see, mida Beljajeva peab nende koostöö aluseks. Beljajeva sõnul ei vaata treener sportlast kui ainult sportlast, vaid kui inimest, kellel on ka eraelu, millega treener arvestab.
Samas peab Beljajeva sõnul treener siiski teadma, mis sportlase eraelus toimub ja mis seisundis sportlane on, kuna isiklik elu mõjutab nii spordi tegemist kui tulemusi. Beljajeva sõnul peab edu saavutamiseks igas valdkonnas kõik hästi olema.
Eesti epeenaiskonna peatreeneri Kaido Kaaberma sõnul on sportlase ja treeneri vaheline usaldus eriti tähtis täiskasvanueas, sest kui sportlane treenerit ei usalda, siis koostööst midagi välja ei tule.
„Kui laps on väike, siis õpilane vaatab treenerile alt üles kui treeningugraafikut tehakse, täiskasvanuna on sportlane treeneri võrdne partner ning treener arvestab ka sportlase eraeluga,” sõnas Kaaberma.
EOK tippspordi komisjoni liikme ning raamatu „Treener ehk kohtumine Kogemusega” kirjutanud Jaanus Kriiski sõnul on treenimine sportlase ja treeneri vaheline koostöö, kuid ajapikku treeneri roll kahaneb ja kui algul on sportlane 1% ja treener 99%, siis lõpuks on vastupidi.
Alguses treener hoolitseb selle eest, kuidas ja mida teha ning aitab sportlase tipu lähedale, kuid tippu peab Kriiski sõnul sportlane ise jõudma. Kriisk ütles, et treener peab usaldama, et sportlane teeb selleks õiged sammud ja peab andma talle ruumi.
Kui treener sekkub liiga palju ning hakkab ka sportlase eraelu korraldama, võib Kriiski sõnul koostöö laguneda.
Samas on Kriiski sõnul igal treeneril sportlase elus oma roll. On noorte treenerid, juuniorite treenerid, täiskasvanute treenerid. Kriisk tõi näiteks odaviskaja Magnus Kirdi, kes on 20aastase karjääri jooksul teinud koostööd viie treeneriga.
Veel tõi Kriisk näitena vehkleja ja olümpiavõitja Katrina Lehise. Lehisega tegi suure töö ära Helen Nelis-Naukas ning lõpplihvi andis Lehisele Nikolai Novosjolov. Kindlasti ei tohiks Kriiski sõnul Naukast Lehise olümpiatulemuse kujunemisest välja jätta.
Jaanus Kriiski sõnul on sportlase ja treeneri vaheline usaldus nagu abielu: treeneri ja sportlase vahel on omad saladused, millest mujal ei räägita ja kui usaldust ei ole, siis abielu laguneb laiali.
Kommentaarid