Eesti sportlased jäid hoolimata koroonast Tokyo olümpiamängudega rahule

Tartus Tokyo OM arutluskonverentsil vaadati tagasi möödunud suve olümpiamängudele, pildil Tõnu Endrekson. Foto: Eesti Olümpiaakadeemia

Tühjad tribüünid, sajad koroonatestid ning kummikindad – Eesti olümpiasportlaste hinnangul olid Tokyo olümpiamängud olenemata koroonaohust samaväärsed. 

Suveolümpiamängud, mille Rahvusvaheline Olümpiakomitee lükkas koroonaohu tõttu eelmisel aastal edasi, toimusid tänavu 23. juulist 8. augustini olgugi, et Tokyos kehtis eriolukord ning 3. augustiks oli koroonajuhtumeid päevas üle kolme tuhande.

Tokyo olümpiamängude arutluskonverentsil, mis toimus 24. septembril Tartus, hotell Lydia sündmuskeskuses, ütles sporditeadlane Mehis Viru, et suure tõenäosusega ei ole pealtvaatajad lubatud ka 2022. aasta veebruaris toimuvale Pekingi taliolümpiamängudele.

Sõudja, viiekordne olümpiasportlane Tõnu Endrekson rääkis eile Tokyo olümpia arutluskonverentsil, et on kahju, kui ka Pekingi taliolümpial peaksid tribüünid tühjaks jääma. „Koroonaolukord pole kurb vaid sportlastele, vaid kurb ka kogu spordile,“ ütles Endrekson.

Endrekson lausus, et Tokyo olümpiamängud ei erinenud nii palju varasematest olümpiatest. „Järjest küll suurenes koroonapositiivsete arv, aga me suutsime võistlused enne ära teha,“ ütles Endrekson.

Endrekson ütles, et ainsana tundis ta puudust pealtvaatajatest. Kuigi sõudmise ajal keskendus sõudja distantsile, siis Endreksoni sõnul oleks autasustamisel või finišis tahtnud näha ka kaasaelajaid, keda on tavaliselt olümpiamängudel tuhandeid.

Ka ratsutaja Dina Ellermann, kes oli olümpiamängudel esimest korda, ning osales Tokyo arutluskonverentsil, ütles, et publik oleks veidi särtsu juurde andnud, ent võistlussooritust tühjad tribüünid ei mõjutanud. „Üks tribüün oli täis olümpiamängude asjaosalisi, aga kurb oli vaadata, et kolm tribüüni olid täiesti tühjad,“ sõnas Ellermann.

Ellermanni sõnul pidi iga kord ruumi sisenemisel käsi pesema ja desinfitseerima ning kandma kummikindaid. Samuti testiti sportlasi iga päev. „Ma pole kunagi varem nii palju koroonateste teinudki, kui nüüd selle võistlusega seoses,“ ütles Ellermann.

Ellermann lausus, et bussi sisenemisel mõõtsid olümpiamängude vabatahtlikud sportlaste kehatemperatuuri, kasutati näotuvastust ning bussiuksed ja aknad pitseeriti kinni, et ükski sportlane ei läheks kaduma, ega tuleks juurde.

Sulgpallur Raul Must, kes osales olümpial neljandat korda, jäi olümpiamängudega rahule. „Ütleks, et ei olnud väga kehva kogemus,“ lausus Must. Tema sõnul olid söögisaalides plastikust seinad, et võõrastega ei saaks rääkida ning mask pidi kogu aeg ees olema.  

Must ütles, et koroonaviirus on pikemat aega probleem olnud ning olukord pole inimestele uudne. „Tuleb aru saada, et siiamaani on viiruse levik tõsine ning kõik peame järgima reegleid, et koroona kaoks,“ ütles Must.

Ratsutaja Ellermann ütles, et soovitab Pekingis sportlastel keskenduda võistlusele ning säilitada külma närvi. „Et sportlased ei kaotaks fookust ning keskenduks sellele, millele nad järele läksid,“ ütles Ellermann.

Sõudja Endrekson sõnas, et vähemalt on Pekingi olümpiamängudel temperatuur jahe, sest Tokyos pidid sportlased võistlema 30-kraadise kuumusega.

Kommentaarid