Põllumajanduslikku tootmist keskkonnasäästlikumaks muutev ühisprojekt ConnectFarms sai hoo sisse

Eesti Teadusagentuuri ja Euroopa Liidu ühisprojekt ConnectFarms, kus osalevad ka Eesti teadlased Tartu ülikoolist ja Eesti maaülikoolist, keskendub põllumajandusliku tootmise loodussõbralikuks muutmisele. 

ConnectFarms projekt sai alguse Itaaliast. Selle eesmärk on uurida vastasmõjusid põllukultuuride ja loomakasvatuse vahel ning seeläbi luua keskkonnasäästlikumaid loomasööda tootmisviise. ,,Idee on selles, kuidas saab taimest, mida kasvatatakse, kvaliteetne sööt ja sõnnik,’’ ütles Eesti maaülikooli taimekasvatuse dotsent Dr Evelin Loit, kes on üks projektis osalejatest. 

Projekti raames tehakse põldkatseid erinevates riikides üle maailma. ,,Eesti on kõige põhjapoolsem riik, kus katseid tehakse, järgmised on Leedu, Poola, Hispaania ja Itaalia,’’ lisas Loit.

Teisisõnu soovib Loit, et kõike, mida põllumajanduslikus tootmises kasutatakse, saaks mingil moel uuesti kasutada. ,,Soovime, et taimekasvatussüsteem koostöös loomakasvatusega oleks keskkonnasäästlikum,’’ sõnas Loit. Seda projektiga teha üritataksegi: luua nö ringmajanduslik töömudel, et muuta põllumajanduslik tootmine jätkusuutlikumaks. 

Projekti eesmärk on ka see, et kogu tootmise keskkonnasõbralikumaks muutmine ei tooks põllumeestele kaasa lisakulutusi. ,,See on, mida me loodame saavutada. Tahame pakkuda loodussõbralikumat tootmisviisi, kuid minimaalsete kulutustega,’’ sõnas Loit. Veelgi enam, projekti eestvedajad loodavad, et uus töömudel ja tootmisviis vähendaksid põllumeeste tootmiskulusid. 

Projekti teostamise takistustena näeb Loit näiteks väga kõrgete temperatuuridega suvesid, nii nagu oli eelmine suvi. Halvimal juhul võib juhtuda, et põldkatsete käigus ei ole võimalik saada saaki või on tulemused väga palava ilma tõttu ebatäpsed. 

Projekti infotehnoloogiapoolne eestvedaja, Tartu ülikooli arvutiteaduste instituudi lektor Dr Stefania Tomasiello usub, et projektil on palju potentsiaali. Tomasiello otsustas projektis osaleda, sest tema pere on põlluharimisega kokku puutunud. ,,Mu vanavanemad omasid Lõuna-Itaalias veinitalu ja meie pere käsutuses on siiani mitu põldu,’’ ütles Tomasiello. 

Samuti ei ole antud teemat palju uuritud, mistõttu pakkus see Itaalia teadlasele huvi. Tomasiello sõnul on projekti oluliseks eesmärgiks luua infotehnoloogilised vahendid, mis toetaksid sensoritelt ja satelliitidelt saadavate andmete alusel ringmajandusliku töömudeli rakendamist. Neid vahendeid kasutaksid eelkõige oma töös põllumehed. 

Uuring on oluline seetõttu, et püüab välja töötada uudseid loomasööda kasvatamise viise, mis aitavad vähendada põllumajanduse poolt põhjustatavat loodusreostust. Uuring hõlmab mitut välisriiki ja toetab Euroopa Liidu rohepööret, mistõttu projekti mõjukus on suur kogu Euroopas. 

Eesti teadusagentuur on eraldanud projekti läbiviimiseks 100 000 eurot. 

Kommentaarid