Tippsport paneb sportlased suure pinge alla ja sellest tulenevalt tekivad sportlastel tihti erinevad vaimsed häired ja probleemid, mis võivad nende karjääri kiiresti lõpetada.
Kanada Toronto ülikoolis tehtud uurimuses selgus, et 186-st küsitletud tippsportlasest 31,7% kirjeldas depressioonile viitavaid sümptomeid. Uuringus ilmnesid sportlastel vaimse tervise häired juba siis, kui nad oluliseks võistluseks valmistusid. Uurimuse autorid usuvad tehtud uuringu põhjal, et tippsportlastel on vaimsete häirete tekke risk palju suurem, kui teistel tavakodanikel.
Spordipsühholoog Külliki Taylori sõnul on kõige keerulisemas seisus välismaal treenivad sportlased, sest tihti puudub neil sotsiaalne tugivõrgustik, kellele rasketel hetkedel toetuda. ,,Vaatamata sellele, et sportlasel on treeninguteks ideaalsed tingimused, tipptasemel klubi, treenerid ja füsiod, on ta palju üksi iseenda ja oma mõtetega,’’ ütles Taylor.
Vehkleja Julia Beljajeva karjääris on samuti ette tulnud keerulisi hetki, kus tal oli vaimselt raske. Beljajeva lausus, et sellistes olukordades ütleb ta iseendale, et ta on tugev ja saab hakkama ning suudab sellega toime tulla, mis kõik aitavad tal sellistest hetkedest üle saada. Eriti raske oli Beljajeval koroonapandeemia ajal, kui kogu riik oli lukus ja treenimine toimus teistest eraldatult koos treeneriga. Ta ei teadnud, mis karjäärist edasi saab ja seetõttu oli olukord Beljajeva elus äärmiselt pingeline.
Beljajeva sõnul on teda depressioonist hoidumisel aidanud meditsiini valdkonnas õena töötamine. Samuti aitas see teda karantiini ajal, sest andis Beljajevale kindluse, et sport ei ole tema ainus elu mõte ja sissetulek.
Sõudja Tõnu Endreksonil on karjääris tulnud ette mitmeid langusmomente, kus tema vaimne pinge on olnud väga suur. Endreksoni sõnul tuleb languste ületamiseks võidelda iseendaga ja rasketel hetkedel endale üle korrata, et suudad tippu jõuda.
Spordipsühholoog Taylori sõnul on läbipõlemine levinud kõige enam omalkäel treenivate entusiastlike harrastussportlaste hulgas. ,,Läbipõlemisest väljatulek võib väga pikaajaliseks kujuneda. Tipptasemele jõudnud sportlane ja temaga töötavad inimesed oskavad enamasti olukorda adekvaatselt hinnata ja läbipõlemist õigeaegselt ennetada,’’ lausus Taylor.
Sportlase vaimse tervise hoidmiseks on vajalik, et tema ümber oleksid toetavad inimesed. ,,Kindlasti on kõrvalseisjate tugi väga oluline. See ei peagi otseselt psühholoog olema, aga sportlase jaoks usaldusväärne inimene,’’ ütles Taylor.
Kommentaarid