Tartus on üürikortereid turul pidevalt vähe, lemmikloomaomanikel on aga üürikorteri leidmine Tartus pea võimatu.
Lemmikloomaomanik Merili Maalmeister on koos elukaaslasega üle kolme kuu Tartus korterit otsinud, nende peres on üks keskmise suurusega koer. Maalmeister ütles, et korterit leida on neil kindlasti raskem kui nendel peredel, kellel looma pole. "Üle poole korteritest, mille üürikuulutus netis üleval on, võib maha kriipsutada, sest neis on välja toodud, et lemmikloomad pole lubatud."
Lisaks tunneb Maalmeister muret sellest, et isegi kui kuulutuses on kirjutatud, et loomad on lubatud, eelistavad korteriomanikud loomata üürnikke. "Kui huvilised oleme meie ja mõni teine, loomadeta pere, siis üldiselt valitakse teine pere," ütles Maalmeister.
Maalmeister ei ole aga siiski lootust kaotanud. "Õnneks on ka selliseid korteriomanikke, kellel pole loomade vastu midagi, seega on korteri leidmine küll raske, aga mitte päris võimatu," sõnas Maalmeister. Hetkel Maalmeister siiski korterit leidnud pole.
Uue Maa kinnisvarabüroo müügijuht Kirke Tobreluts selgitas, et lemmiklooma korterisse mittelubamine on korteriomaniku põhimõtteline otsus. "Peamiselt on probleem see, et loomad närivad ja kraabivad," ütles Tobreluts. "Remondi tegemine, isegi kui üürnik selle kinni maksab, on suur ajaline kulu ning selle ajal ei saa korteris keegi sees elada, mis tähendab, et üüri ei tule."
Tobreluts ütles, et tema 15-aastase töökogemuse põhjal saab öelda, et umbes 80% tema klientidest välistavad lemmikloomad kohe.
Tobrelutsu sõnul on aga nendel üürileandjatel, kes lemmikloomi ei välista, turul suurem eelis, sest lemmikloomadega inimesi on palju. "Sellised korteriomanikud saavad tihti turuhinnast kõrgemat hinda nõuda," lausus Tobreluts.
Tobreluts sõnab, et tema meelest ei peaks korteriomanikud lemmikloomade olemasolus nii kinni olema. "Üldiselt arvan ma, et omanikel ei tasuks otsustada selle järgi, kas inimesel on loom või mitte, vaid selle järgi, milline inimene ise on," rääkis ta. "Omanikel tasuks inimesega näost näkku kohtuda ning selle põhjal oma otsus teha."
Kinnisvarabüroo Arvo Vara vanemmaakler Ragne Teos rääkis sellest, kuidas uuematel ehitistel on siseviimistlusmaterjalid teistsugused kui vanematel, näiteks laminaatparketi asemel kasutatakse naturaalparketti, mis on suhteliselt pehme. Loomade küünised jätavad sellele jälgi. Samamoodi kraabivad loomad uksi, aknaid ja mööblit ning kõige sellega kaasnevad remondikulud.
Teos lisas, et suur probleem on ka koerte ja kasside uriin, sest selle haisu on korterist raske välja saada, eriti kui seal on põrandaküte. "Kui koer näiteks järjepidavalt oma pessa urineerib, siis kahjustab see parketti ning loom võib tekitada suuremat kahju, kui tema omanik arvatagi oskaks," ütles Teos.
Teos soovitas juhul, kui kuulutuses on kirjas, et lemmikloomad pole oodatud, ikkagi omanikule helistada. "Mõned omanikud on sellised, kes ütlevad alguses, et lemmikloomad on kindlasti keelatud, kuid hiljem on ikkagi loomadega nõus," tõdes Teos.
Teos tunnistas, et enamik korteriomanikke siiski lemmikloomi ei taha ja selgitas, et paljud välistavad ka lastega pered. "Enda kogemuse põhjal ütleksin ma, et lausa 90% korteriomanikest on sellised, kes lemmikloomad välistavad," ütles Teos.
Kui 2019. aastal Tartu Postimehes ilmunud artiklis "Enam kui pooltes üürikorterites pole neljajalgsed oodatud" ilmnes, et üle 50% üürileandjatest välistavad kohe lemmikloomad, siis praeguseks on probleem suurenenud. Sisestades portaali Kinnisvara24 otsingu korteri-üür-Tartu on vastuseks 94 aktiivset pakkumist, millest 58 välistasid lemmiklooma juba eos ning kahel juhul oli lemmikloom lisatasu eest lubatud.
Suuremad probleemid üürikorteri leidmisel on siis, kui lemmikloomaks on kass või koer, puuris elavad väikenärilised ning akvaariumikalad on tavaliselt lubatud.
Kommentaarid