Koolide energiaarveid tasuvad peatunud arengud

Tartumaa omavalitsused maksavad munitsipaalkoolide kallimaid elektri- ja küttearveid edasi lükatud investeeringute ja projektide arvelt, appi võetakse ka aasta alguses eraldatud hoiused ja hakatakse kasutama odavamaid energiaallikaid. 

Tartu linna 22 munitsipaalkooli kütmisele kulus mullu jaanuari kuni juulikuu perioodil 494 000 eurot, tänavu 45 000 eurot rohkem. Tartu abilinnapea Lemmit Kaplinski selgitas, et linnas on keskkütte hind kasvanud vaid 10%, seda tänu odavama kohaliku puiduhakke kasutamisele.

Küll aga on kahekordistunud Tartu linna munitsipaalkoolide elektriarved – selle aasta esimeses pooles tuli koolides kasutatud elektri eest tasuda 495 000 eurot, aasta varem 270 000 eurot. Seejuures tekitavad muremõtteid hiljaaegu renoveeritud koolimajad. „Soojakasuka tõttu, mis me majale selga paneme, peame paigaldama ka väga korraliku ventilatsiooni, tagamaks puhta õhu ringluse, mis muidu käis läbi praguliste akende. Ventilatsioon sööb aga elektrit,” selgitas Kaplinski. Teisalt on koolide renoveerimine oluliselt vähendanud küttearveid.

Kaplinski sõnas, et Tartu linna enam kui 220 miljoni euro suurune eelarve tagab linnavalitsusele probleemideta munitsipaalhoonete kütmise. „Aga areng peatub meil täpselt sama moodi,” ütles Kaplinski ning lisas, et linnavalitsus ei saa lubada palgatõuse ega asutuste arendamist.

Elva vallas suurenes võrreldes eelmise aasta esimese poolega kaheksale munitsipaalkooli elektriarvetele kuluv summa pea 70 000 euro võrra ehk üle kahe korra, küttehind suurenes aga 30 000 euro võrra.

Elva vallavanem Priit Värv ütles, et arvete maksmiseks hoidutakse liigsetest kulutustest, näiteks võib mõni muruplats jääda niitmata või ujumiskoht hooldamata. Ta lisas, et valla säästmisviisid on sarnased nendele, mida tavamajapidamises kasutatakse. Näiteks on palutud jälgida, et koolimajades ei põleks päeval kõik tuled ning rõhutatud energia säästliku tarbimise olulisust.

Tartu valla viie munitsipaalkooli elektriarved on võrreldes eelmise aasta esimese poolega tänavu suurenenud pea 20 000 euro võrra, küttekulud on sama ajavahemikuga võrreldes aga langenud üle 10 000 euro.

Tartu vallavanem Jarno Laur rääkis, et valla eelis on fikseeritud elektri- ja küttehind. Ta lisas, et raha aitavad säästa ka hiljaaegu renoveeritud koolimajad, kus elektrit toodavad päikesepaneelid ja mida köetakse maagaasiga.

Kambja vallas on sealse viie kooli elektriarved võrreldes eelmise aasta esimese poolega suurenenud üle 100 000 euro võrra ehk enam kui kaks korda, küttearved suurenesid aga 35 000 euro võrra.

Kambja vallavanema Illari Lääne sõnul on vallavalitsus elektrihindade tõusmist jälginud, mistõttu on alates aasta esimesest poolest pandud kõrvale üksikisikute tulumaksust valla eelarvesse laekuv osa. Hoius on üks võimalik koht, kust energiaarvete tasumiseks raha võtta.

Lään sõnas, et eelarves vahendeid juurde ei teki, mistõttu tuleb kokku hoida majanduskulusid või lükata edasi kõik investeeringud, mis pole ajakriitilised.

 

Kommentaarid