Tartu raekoja platsil asuvat mitu toitlustusasutust on teadmatuses, kuidas tulla toime suurenenud püsikuludega ajal, mil toidukohtade sissetulek ja klientide külastatavus väheneb.
Säde kohviku omaniku Martin Beki sõnul oli elektrikulu eelmisel aastal samal ajal 250 eurot kuus ning kohvik otsis juba toona võimalusi kokku hoidmiseks. Bek lisas, et sellel aastal on elektriarve üle 700 euro kuus, mis on võrreldes eelneva aastaga umbes 450 eurot kallim.
Restoran Pompei juhataja Tõnis Nöps ütles, et neil kulub ainuüksi elektri peale topelt summa võrreldes varasemaga. Täpsemaid andmeid Nöps öelda ei osanud, kuna neil puudub veel statistika. Tema sõnul ei olene kulude arv sellest, kui palju inimesi neid külastab. “Vahet ei ole, kas kümme inimest või sada inimest, ahjud on soojas ikka täpselt samamoodi ja kõik suured tarbijad nagu näiteks külmkapid on niikuinii kogu aeg sees,” lisas Nöps.
Toimetulekuks on kohvikud Säde ja Armastus oma hindu tõstnud. Kohvik Säde tõstis hindu sõltuvalt sellest, mis tooted nende endi jaoks kallimaks on läinud. Armastuse kohviku omanik Tairi Leisi sõnas, et korrigeeris kohviku hindasid aga vastavalt sellele, kuidas arvas, et kliendid maksta suudavad. Kohvik Armastuse põhiprae hind tõusis suvel üheksa euro pealt 12 euroni. Kohvi hind tõusis aga 20 senti.
Ka kohvik Creppi juhataja Karolin Priimägi sõnas, et sel kuul väljaminekud ilmselt mitmekordistuvad ning seetõttu on neil plaanis toitude hindu tõsta keskmiselt 12% ehk umbes üks kuni kaks eurot.
Omanike sõnul ei saa lõputult kohvikute hindasid tõsta. “Ma näen, et veel hindu tõstes kahjustab see külastatavust ning praegu isegi ei suurendaks tulu,” ütles Säde kohviku omanik Martin Bek.
Kui suvel oli võimalik suuremat tulu teenida välialasid kasutades, siis ilmade jahenemisega on ka osades asutustes külastajate arv vähenenud. Kohvik Armastuse omaniku Tairi Leisi sõnul langes kohviku päevane sissetulek seetõttu poole võrra, kuid kulud aina suurenevad. “Ma ütlen ausalt, et mul on mõistus otsas,” ütles Leis, “Kui kulud on liiga suured ja tulud on väikesed, siis ongi ainuke variant uksed kinni panna.”
Pompei restorani juhataja Tõnis Nöpsi sõnul vähenes nende restoranis külastajate arv ruumi puuduse tõttu. “Meil on õues 48 kohta, sees 35, seega külastatavus puhtalt lihtsalt mahutavuse tõttu vähenes,” ütles ta. See mõjutab ka sissetulekut, kuna siseruumis on neil tihti kahetunnine ootejärjekord, mis ei võimalda neil rohkem inimesi korraga teenindada.
Praegu ei oska ükski toitlusasutus ennustada, kui suured võivad olla septembrikuu elektri- ja küttearved, kuid nad on seda meelt, et väljaminekud on kindlasti mitmekordsed. Samuti puudub asutustel plaan selleks, kui neil ei peaks olema enam võimekust arveid tasuda. “Varuplaani sahtlis praegu ei ole ja kogu tarkuse juures ei oskaks isegi kokku panna,” sõnas Säde kohviku omanik Martin Bek.
Kommentaarid