Tartu kaubandus- ja jaeketid tõmbavad püksirihma koomale

Tartu kaubandus- ja jaeketid on kõrgete elektri- ja küttehindade pärast võtnud kasutusele mitmeid uuendusi, mille hulka kuuluvad LED-valgustusele üleminek ja temperatuuri langetamine müügisaalis, mis aitavad kaks korda suuremate arvetega toime tulla.

Selle aasta esimeses pooles oli Eesti Selverite elektriarve kokku alla viie miljoni euro, mis on ligi poole rohkem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Eelmisel, siiani kõige kallimal kuul, tõusis elektrihind võrreldes eelmise aasta augustiga 700 000 eurot.

Selveri äriarvestuse juhi Kristjan Andresoni sõnul on poes seadmete eluiga umbes 10–12 aastat. ,,Kui on pood, mis on toiminud 4–5 aastat, siis kõigi sooja- ja külmaseadmete üle parda viskamine oleks nii-öelda enesetapp rahale,” ütles Anderson.

Kolmandik Eesti Selveritest, mis on üle läinud uutele külmaseadmetele, hoiavad kokku 40% küttelt ja 30% elektrienergialt, samuti 15% liikumisanduritelt. Andresoni sõnul kui elekter on isegi neli korda kallim, pole tehnoloogia täielik väljavahetamine jätkusuutlik nii rahakotile kui ka loodusele.

Selver on Andersoni sõnul juba katsetanud temperatuuri langetamist müügisaalides ja ladudes paari kraadi võrra, kuid töötajad palusid külmetamise tõttu taastada eelneva temperatuuri.

Tartu Kaubamaja turundusjuhi Piret Kulli sõnul kasutavad nad Selveriga valdavalt samasuguseid lahendusi, lisades juurde veel LED-valgustusele ülemineku ja erinevate programmkellade paigalduse.

Ühistu Coop Tartu alla kuuluva Kvartali kaubanduskeskuse juhatuse liikme Kaire Krevaldi sõnul lõppes neil eelmise aasta lõpus fikseeritud elektrihinnaga pakett. Uut samasugust lepingut ei olnud võimalik sõlmida, sest kokkuleppele, mis sobiks nii Eesti Energiale kui ka Coopile, ei jõutud. Praegu maksab Kvartal kõrget börsihinda. Seetõttu on elektrihinnad Krevaldi sõnul märgatavalt kasvanud. 

Kvartal on juba varasemalt paigaldanud kaubanduspindadele energiasäästlikumad LED-põhised valgustid ning uued külmikud, mis tarbivad eelmistest vähem elektrit. Lisaks kaalub Kvartal öösiti reklaamtulede ja parkla valgustuse väljalülitamist. 

Kõige uuema lahendusena rajab Coop Tartu Kvissentali Konsumisse energiakaevud ehk soojuspuuraugud, mille eluaeg on keskmiselt 50 aastat.

Elektroonikaosade tarnija UTU Poweli müügiinsener Mark Milveki sõnul jaeketipoodides saab kõige rohkem kokku hoida valgustusega. Toidupoodides peaks Milveki sõnul üle vaatama külmikud, mis on vanad ja tarbivad kordades rohkem elektrit kui uuemad. 

Milveki sõnul võiks kaubanduskeskuste pindadel kasutada sama lahendust nagu on nutikodudel. ,,Targa kodu seadmete alla kuuluvad liikumisandurid ehk valgus lülitub välja, kui inimesi hoones ei ole, siis saab automaatselt ventilatsiooni maha keerata ja kütet paar kraadi langetada ja see on juba hea võit,’’ ütles Milvek. 

Milveki sõnul on see siiski suur investeering kõrgete kütte- ja elektrikulude kõrval ning esmalt võiksid kõik kaubandus- ja jaeketid vaadata üle oma valgustuse. Kõige tõhusam on  paigaldada liikumisanduritega valgustid.

 

Kommentaarid