Jahe sügis soodustab külmetusravimite müüki

Esimesed sügiskülmad ja varasemast parem oskus sümptomeid märgata toovad haigestunud inimesi üha enam Tartu apteekidesse, kuid kohaliku perearsti sõnul levivad külmetushaigused aasta läbi. 

Tartu Raekoja Apotheka apteegi juhataja Janika Tähnase andmetel ostsid tartlased külmetusravimeid nagu Coldrex, Theraflu, Sudafed, Otrivin ning erinevaid kurgukomme ja siirupeid septembri esimesel nädalal 63% rohkem kui augusti viimasel nädalal. Samuti tõusis tema sõnul palaviku alandamiseks mõeldud paratsetamooli ja ibuprofeeni müük võrreldes eelmise kuu viimase nädalaga ligi 8,5%.

„Täpsemalt, milliste viirustega võib tegu olla, on apteegis raske öelda, kuid üldjoontes on praegu pigem hoogustunud haigestumine nii-öelda tavalistesse ülemistesse hingamisteede viirushaigustesse, kus sümptomid on kurguvalu, nohu, kerge köha ja palavik,“ ütles Tähnas.

Tartu Rebase Rimi Apotheka apteegi proviisor-juhataja Hille Raidna sõnul ostetakse palju pipraplaastreid. „Neid võetakse kuskil kolm kuni viis tükki korraga, nii et koguselt on see võib-olla kõige ostetum artikkel,“ rääkis ta. 

Nii Euroapteegi proviisor-juhataja Triin Elmaste kui ka Tartu Kaubamaja Apotheka apteegi proviisor Svetlana Smirnova laususid, et kurguvalukaebuste hulk ja kurgutablettide müük kasvasid viimasel nädalal, sest inimesed on õppinud sümptomeid märkama. „Inimesed on kindlasti haigusteadlikumad, need kaks [koroona]aastat on jätnud jälje,“ lausus Elmaste. „Ennetuslikke ravimeid ja teste ostetakse, võetakse juba C- ja D-vitamiini. Kui juba tuntakse ennast kehvasti, siis ikka testitakse koroonaviiruse osas ka.“ 

Samas tõdes OÜ Maarjavälja Perearstid perearst Katrin Rätsep, et inimesed olid haiged juba suvel, ainult paaril juulikuu nädalal langes pöördumine nende perearstikeskusesse. Rätsep on abiarst perearst Ülle Roostalule, kelle nimistus on ligi 2100 inimest. Septembri alguse seisuga käib päevas vastuvõtul keskmiselt viis kuni kümme ülemiste hingamisteede viirustesse haigestunut. Rätsep lausus, et peamiselt kaebavad patsiendid nohu, köha, kerge palaviku, lihas- ja liigesvalude, peavalu, nõrkuse ja jõuetuse üle.

Tema sõnul on viimasel viiel aastal olnud tavaline see, et suvel pöördumiste arv ei kahane. Rätsep ei osanud pidevat haigestumist täpselt põhjendada, kuid spekuleeris, et viimast paari aastat on mõjutanud koroonaviirus. „Võib-olla on see inimesi ärevamaks muutnud, siis ongi rohkem pöördumisi,” rääkis ta. „Inimesed on võib-olla vastutustundlikumad, ei lähe kerge nohuga niisama enam tööle.”

Lisaks jahedatele ilmadele soodustavad Tartu Raekoja apteegi juhataja Tähnase sõnul haiguste levikut leevenenud koroonapiirangud. Koroonaviiruse sümptomid sarnanevad külmetushaiguste omadega, mistõttu on proviisor-juhataja Raidna sõnutsi keeruline määrata, kummaga on tegu. „Kuna sümptomid on kõik samad, ei saa öelda, et haigestumine nüüd nii hirmsasti tõusnud on,” ütles ta. „Koroona rikub selle tavapildi ära.“

Kommentaarid