Hinnatõus paneb tartlased toitu kappidest otsima

Hindade tõusu tõttu on Tartus toidujagamine muutunud populaarsemaks, nii et kui vabatahtlikud hommikul või õhtul toidukappe täitma lähevad, ootab neid ees järjekord.

Toidujagamise vabatahtlik Sille Alabert varasematest aastatest järjekordi ei mäleta, kuid nüüd seisab iga kord toitu viies kapi kõrval keskmiselt kümme inimest, Annelinna ning turuhoone kappide juures on ootajaid isegi rohkem. „Kell 21 hakkavad inimesed ootama ning kui mina kohvikust pagaritoodetega jõuan, seisab mul selja taga suur punt,“ kirjeldas Alabert.

Alaberti sõnul on viimaste kuude positiivne muutus see, et poodides jääb toitu vähem üle, sest inimesed on hindade kallinemise tõttu hakanud ostma allahinnatud „jälgi kuupäeva“ märgistusega tooteid, mis muidu tänu toidupäästjatele kappidesse jõuaksid.

Neljapäeva lõunaajal jaotasid toidujagajad soovijatele Karlovas Sõbra tänava parklas laiali kaks tonni arbuuse, mis nad päästsid ühest puuviljadega tegelevast firmast [firma nime vabatahtlikud ei soovinud avaldada], kus need muidu oleksid läinud mahakandmisele. Arbuusidega läks koju umbes kuuskümmend inimest.

Arbuuside jagamise eest vastutanud vabatahtlik Ave Porkon seletas, et puuviljade kättesaamiseks on nad käinud mitu korda laos ja pidanud firmaga läbirääkimisi. Puuvilja laohoonesse kohale minnes oli ta hämmingus äraviskamisele minevate viljade kogusest. „Ma sain aru, et neid [puuvilju] kõiki ma ei suuda päästa, aga ma annan oma panuse,“ ütles Porkon.

Arbuuside jagamisel juba mitmendat korda osalenud pereema Kadi Pruks plaanib Tartu toidukappide eeskujul oma koduvallas Nõos ka ühe sarnase avada. Tema sõnul andis vald rohelise tule toidupunkti tegemiseks, nüüd on vaja vaid kapile sobilik koht leida.

Annelinnas töökoja Meeste Koda taga asuvast kapist pistis töövõimetuspensionist elatuv Eda [keeldus perenime ütlemast] neljapäeva pärastlõunal kotti kolm purki borši. Ta on kapi regulaarne külastaja ning ta kinnitas vabatahtlike juttu järjekordadest, sest ta on pidanud isegi kümmekonna inimese taga sabas seisma.

Ainus mure seoses toidukappidega on Eda sõnul ülbed ning teistega mittearvestavad inimesed, kuid lahendust ta sellele vastu ei oska pakkuda. „Aga mida sa teed, kui tulevad kaks paksu vene naist suurte kottidega, jõuga trügivad ette ja teevad kapi toidust tühjaks ning ise samal ajal karjuvad ja röögivad,“ rääkis ta.

Alaberti sõnutsi on kogu toidu sattumist ühe inimese kätte keeruline reguleerida. Aktivistid on korraldanud avalikke ausaid toidujagamisi, kus päästetud toitu nad ei pane kappidesse, vaid vabatahtlikud jaotavad inimestele sööki võrdselt, kuid ka siis leidub alati keegi, kes saab vähem. „Tallinnas pannakse toidukappe lukku, kuid see pole ka aus,“ ütles Alabert. „Peame lootma inimeste enda vastutustundele, kui märkate, öelge sõna sekka.“

Praegu asub Tartus viis toidukappi: Aparaaditehase, turuhoone, Barlova baari, Annelinnas Meeste Koja hoone ning Genialistide Klubi juures. Järgmised toidukapid plaanivad vabatahtlikud paigaldada Tähtverre ja Veerikule, praegu otsitakse nendes linnaosades sobilikke asukohti.

Kommentaarid