Sõjauudised väsitavad ka ajakirjanikke

Üle poole aasta kestnud sõda Ukrainas on Eesti ajakirjanikke väsitanud, aga nende sõnul on oluline kurnatusest üle saada ja sõjauudiste kajastamist jätkata.

Vikerraadio vastutav toimetaja ja saatejuht Mirko Ojakivi ütles, et kõige väsitavam on pidev kirjutamine surmast. Ojakivi sõnul on alates sõja algusest kogu meediaruumi täitnud sõjauudised ja tahes-tahtmata on see ka ajakirjanikule kurnav. “Need häirivad kaadrid, mida sa kogu aeg näed, väsitavad meeletult ja segavad isegi magamist,” rääkis ta. 

Postimehes omal soovil Ukraina päevikut pidaval poliitikul ja endisel ajakirjanikul Igor Tarol on kurnatuse vältimiseks eraldatud sõjauudiste kokkuvõtmiseks päevas kindel aeg. See aitab tal end informatsiooniga mitte liiga üle koormata. “Teadmatus on muidugi kõige hullem, aga pidev mõtlemine toimuvale sõjale tekitab samuti stressi,” ütles Taro. “Oluline on seada piir uudiste jälgimise ja muude tegevuste vahele.” 

Taro lisas, et kui päevikusse kokkuvõtteid kirjutab, siis peab silmas ka seda, et rindelt saabuvatesse piltidesse ja videotesse suure detailsusega ei süveneks. “Pole oluline kõiki jubedaid pilte ja videoid tähelepanelikult mitu korda vaadata ja siis hakata neid enda peas läbi mõtlema,” ütles ta. “Seda tehes oledki vaimselt läbi ja väsinud, ennast tuleb osata hoida.”

Eesti Rahvusringhäälingu välistoimetaja ja saatejuht Astrid Kannel ütles, et kuna sõda on kestnud juba üle poole aasta, on ajakirjanike väsimine loomulik, kuid kurnatusest peab üle saama. “Ukraina sõda on geograafiliselt eestlastele lähedane konflikt, millega sarnane võiks vabalt puhkeda ka Eestis,” ütles ta. Seetõttu on Kanneli sõnul oluline Eesti inimesi sõjauudistega kursis hoida.

Kannel lisas, et kuna Venemaa sõda Ukraina vastu puhkes ootamatult, siis sõjateemade kajastamise jätkamine aitab eestlastel paremini valmis olla, kui konflikt peaks Eestisse jõudma. “See motiveerib mind, et ma saan eestlaste heaks midagi ära teha,” sõnas Kannel. “See on minu kui ajakirjaniku ülesanne rahvast olukorraga kursis hoida ja mingis mõttes ette valmistada.”

Thomson Reuters Foundationi ajakirjanik Lin Taylor, kes on kirjutanud migratsiooni ja inimõigustega seotud teemadel, peab oluliseks, et kui ajakirjanik muutub kajastavate konfliktide osas liiga tundlikuks, tuleb teema kajastamisest võtta paus või leida keegi väljaspool ajakirjandusmaailma, kellega emotsioone jagada. Kuid Taylori sõnul on konfliktide kordaminek ka hea märk. See näitab, et ajakirjanik on empaatiline ja hooliv.

Kommentaarid