Seitse Tartus asuvat kõrgkooli katsetavad erinevaid lahendusi, nagu toatemperatuuri alandmine ja päikesepaneelide paigaldamine, et elektri- ja küttehinnad võimalikult madalad hoida.
Eesti lennuakadeemia haldusprorektor Priit Mootse ütles, et elektrihinda katsuvad nad akadeemias madalal hoida elektri tarbimise piiramisega. Näiteks vähendavad nad fassaadi valgustamist ning ventilatsiooni tööaega. Alates oktoobrist keerasid nad temperatuuri 21 kraadi peale, mis on kaks kraadi jahedam võrreldes varasemaga. Akadeemia vesipõrandküte on seadistatud nii, et reede pärastlõunal langeb temperatuur 19 kraadi peale ning pühapäeva õhtul hakkab tõusma tagasi 21 kraadi peale. Mootse sõnul on see kaval viis küttehinna pealt kokku hoida.
Eesti ettevõtluskõrgkooli Mainor Tartu õppekeskuse juhataja Priit Tanniku sõnutsi pole kaugõppele üleminek küttehindade kallinemise tõttu mõeldav, kuid praegu käivad arutelud, et õppehoones ruumi temperatuuri 22 kraadilt 20 kraadi peale langetada. „Külmas õpetada ei saa, aga kui ilm vähegi kannatab, siis keerame üks kuni kaks kraadi jahedamaks,“ lausus Tannik.
Tartu Tervishoiu Kõrgkooli [edaspidi TTHKK, C. R.] haldus- ja finantsdirektor Ermo Kruuse sõnas, et õppehoones on temperatuur keeratud varasemalt 24 kraadilt 21 kraadi peale. Kuulujutu, et kõrged küttehinnad tõid kaasa teoorialoengute veebi kolimise, lükkas Kruuse ümber, sest tema sõnul selline osaline kooliskäimine märkimisväärset küttehindades erinevust ei too. „Odavat küttehinda näeks siis, kui terve maja läheks kaugõppele ning hoones keeraks temperatuuri viie kuni kümne kraadi vahele,“ ütles Kruuse.
Kõrgete elektrihindade vastu võitlemiseks tulevad Kruuse jutu järgi kõrgkooli mõlema maja katusele päikesepaneelid. Õppehoonele jõuavad päikesepaneelid detsembris ning ühiselamu katusele aprilli alguses.
Eesti Maaülikooli haldusdirektor Toivo Ilves ütles, et enne kui EMÜ ruumides temperatuuri langetama hakkavad, on kooli esimene eesmärk välja vahetada üle kümne aasta vana automatiseeritud küttesüsteem, mis tihti rikki läheb ning maja külmaks jätab.
Tartu Ülikooli kinnisvara osakonna juhataja Heiki Pagel ütles, et nemad ootavad riigi soovitused toatemperatuuri langetamise kohta ära, enne kui kraade õppehoonetes jahedamaks hakkavad keerama. Kuid sarnaselt TTHKK-ga kavatseb rahvusülikool hakata õppehoonetele paigaldama päikesepaneele. Pagel lausus, et praegu paigaldavad nad päikesepaneelid raamatukogu katusele ning lähiaastatel ka teistele ülikooli hoonetele, mille katusekonstruktsioon vähegi võimaldab.
Kaitseväe Akadeemia kommunikatsiooni- ja turundusgrupi ülema nooremleitnant Hans Vega Lehepuu sõnutsi keeras akadeemia Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse juhise järgi hoones toatemperatuuri näidud kaks kraadi jahedamaks ning automatiseeris elektriseadmed, et tuled hoonetes kogu aeg ei põleks.
Kõrgema Kunstikooli Pallas direktori Piret Viirpalu jutu järgi pole külma talve vastu ühtset head lahendust. Ta lisas, et kooliruumides temperatuuri madalamaks ei saa keerata, sest maalimine, skulptuuritööd, tekstiilitöötlus ja muu praktiline õpe nõuab tubast toimetamist.
Tema sõnul on üks võimalus kolida teooriaained, nagu kunstiajalugu, filosoofia ja semiootika üle veebi. „Kuid Zoomi ja Teamsi [populaarsed veebiõppe platvormid, C. R] kolimine on viimane asi, mida me teha tahaks peale neid koroona tõttu kinni oldud aastaid,“ ütleb Viirpalu.
Kommentaarid