Sõjatsoonis töötavad ajakirjanikud väärtustavad ohtlikus olukorras nii huumorit kui ka meeskonda

Sõjaterritooriumil viibimine tekitab ajakirjanike kogemuste põhjal hirmu, kuid naljatlemine ja hea meeskond muudavad oluliste teemade kajastamise kergemaks. 

ERRi operaator Kristjan Svirgsden on aastate jooksul käinud sõda jäädvustamas nii Ukrainas, Afganistanis, Kesk-Aafrika Vabariigis, Malis kui ka Mägi-Karabahhi piirkonnas ning tema sõnul tegi ta seda alguses huvi pärast. Svirgsden ütles, et temal hirm otsuse tegemisel, kas sõjatsooni minna või mitte, rolli ei mänginud: “Loomulikult kaasneb sõjaga hirm, aga see tekib alles kohapeal”.

Svirgsden oli arvamusel, et vahet pole, kui palju inimene äärmuslikuks olukorraks valmistub, selgub reaktsioon konfliktile alles kohapeal. “Suvel kohtusin Ukrainas ühe prantsuse ajakirjanikuga, kes oli seitse aastat õppinud konfliktipiirkonda minemiseks ning see oli tema eluunistus,” rääkis ta, “poiss läks aga peast katki ja ta ei saanudki enam nähtud laipa peast välja.”

Svirgsdeni sõnul peab sõjatsooni minev inimene olema vaimselt tugev, ratsionaalselt mõtlev ja ei tohi olla liiga julge. “Koledused mind piinama ei jää ja unes neid asju ma ei näe,” rääkis mees, miks temale sõjaõuduste jäädvustamine sobib.

Svirgsden rõhutas, et sõjakoldes viibides on psühholoogiliselt tähtis meeskonna olemasolu. “Kui ühel on natukene kehvem olla, siis teine saab teda toetada,” kommenteeris ta. Svirgsdeni sõnul on tema kaaslaseks nii Mägi-Karabahhi kui ka Ukraina sõja kajastamisel olnud ERRi ajakirjanik Anton Aleksejev: “Meie tiim töötab – me mõtleme sarnaselt ja me vahendame olukordi,” lausus ta.

RusDelfi ajakirjanik Roman Starapopov on sõjatsoonides viibinud nii Ukrainas kui ka Armeenias. Starapopovi sõnul ajendas teda kevadel Harkivi sõjatsooni minema soov rääkida Ukrainas toimuvast. “Tahtsin oma silmaga toimuvat näha ja muljeid edasi anda,” kommenteeris Starapopov, “tunnen, et ajakirjanikuna pean sellest rääkima.” 

Starapopov ütles, et ta mõtles ka sõjatsooni mitte minemisele: “Ma ei saa öelda, et ma ei karda.” Siiski tõdes ta, et tavaliselt sõidab ta sõjatsooni koos sõduritega ning lisaks aitab olukorda parandada huumor. “Sõjas on huumor vajalik ja teistmoodi ei saa” oli ta arvamusel, tuues näite kaks aastat tagasi Armeenias aset leidnud vestlusest, kus sõjatsooni sõites ütlesid kohalikud ajakirjanikud Starapopovile, et kui tema bussiga peaks tee peal midagi juhtuma, siis saab tagantpoolt sellest vähemalt head kaadrid.

Thomson Reuters Foundationi ajakirjanik Lin Taylor ütles Tartu Ülikoolis peetud loengus, et ta pole enda sõnul kunagi sõjatsoonis viibinud. Kuigi Taylor on uudisteagentuuris käsitlenud mitmeid keerulisi teemasid nagu humanitaarkriisid, globaalne areng, ränne, naiste õigused, kliimamuutused, inimkaubandus ning moodne orjandus, ei ole sõjatsoon midagi, mis teda tõmbaks: “seda sellepärast, et ma olen abielus ja mul on tütar.”

 

Kommentaarid