Tartu Ülikooli õigusteaduskonda vaevab ruumipuudus

Septembri lõpuni kaht õppehoonet omanud Tartu Ülikooli õigusteaduskond rentis kulude kärpimiseks kahe suure auditooriumiga Näituse 13a õppehoone Tartu linnale, kus nüüd tegutseb Miina Härma Gümnaasium. Kuid õigusteaduskonnal tuleb seetõttu sajakonna tudengiga loengud pidada mõnes muus Tartu Ülikooli instituudis, sest allesjäänud Näituse 20 majas nii suuri ruume pole.  

Õigusteaduskonna direktori Gaabriel Tavitsi sõnul põhjustas Näituse 13a õppehoonest loobumise eesmärk kasutada õpperuume optimaalselt. Tavits ütles, et sealses õppehoones polnud ruumide kasutamine majanduslikus mõttes kõige efektiivsem. 

Küll aga sõnas Tavits, et ära antud õppehoones asusid õigusteaduskonna kaks kõige suuremat loengusaali ja nende puudumise tõttu on teaduskond pidanud õppetööd ümber korraldama. “Siiani ei ole see kindlasti lihtne ülesanne olnud,” ütles ta. Õigusteadlased käivad õppimas näiteks Toomemäel Liivi tänaval asuvas Oecologicumi õppehoones, aga ka Riia tänaval asuvas molekulaar- ja rakubioloogia instituudis. 

Ökoloogia ja maateaduste instituudi juhiabi Margret Sisask, kes koordineerib õigusteaduskonnale auditooriumite broneerimist Oecologicumi õppehoones, ütles, et nemad pakuvad õigusteaduskonnale ruume loengute läbiviimiseks nii palju, kui nende enda õppetöö kõrvalt vabu ruume jääb. “Paar korda nädalas saame ikka ruume kasutada anda, kuid näeme seda hetkel pigem vaid ajutise lahendusena,” lausus Sisask. 

Eesti Õigusteaduse Üliõpilaste Liidu juhatuse esimees ja õigusteaduskonna kolmanda kursuse tudeng Andre Tuule sõnul on ta kuulnud teistelt kursustelt, et mõned tudengid ei jõua ühest loengukohast teise. “Kui mõni loeng alles jäänud Näituse tänava õppehoones kestab 10–15 minutit kauem ja järgmine loeng hakkab hoopis Riia tänaval asuvas molekulaar- ja rakubioloogia instituudis, siis mõni tudeng ei pruugigi õigeks ajaks kohale jõuda,” lausus Tuul. Tuule sõnul kolmandal kursusel seda probleemi õnneks ette tulnud pole, sest õppejõud lõpetavad loengud õigel ajal.

Samas nentis Tuul, et erinevate õppehoonete vahelt kõndimise kompenseerib teiste instituutide loenguruumide kvaliteet. Tema sõnul on näiteks Oecologicumi ning molekulaar- ja rakubioloogia instituudi loenguruumid kaasaegsed ja õppimiseks mugavad.

Õigusteaduskonna direktor Tavits sõnas, et tulevikus võiks ideaalne lahendus olla see, et õigusteadlastel oleks omaette õppehoone, mis sisaldab endas lisaks muudele vajalikele ruumidele ka kahte suurt auditooriumi, mida saab õppetööks kasutada. Aga Tavitsi sõnul on võimatu ennustada, millal selline visioon reaalsuseks saab, sest see otsus pole ainult õigusteaduskonna teha, vaid arutada tuleb ka Tartu Ülikooli rektoraadiga.

Kommentaarid