Septembri lõpus toimus Tartu raeplatsil protest Iraani võimude vastu, milles osalesid ka kaks Tartus elavat iraani naist, kuigi nad seadsid meelt avaldades ohtu nii enda kui ka oma Iraanis elava pere turvalisuse.
Sara, kelle nimi on tema turvalisuse huvides muudetud, on Eestis elanud neli aastat. Praegu on ta töötu, kuid varem töötas turundusjuhina. Sara on pärit Loode-Iraanis asuvast linnast, mis on pealinnast Teheranist umbes 400 kilomeetri kaugusel. Iraanist lahkus ta 24-aastasena peamiselt seetõttu, et seal oli ohtlik elada ja tal polnud lootust paremale tulevikule.
Sara kirjeldas, et laupäeval toimunud protestil hoidsid nad plakateid, laulsid tuntuid iraani laule ning hüüdsid loosungeid nagu “Surm diktaatorile!” ja “Naine, elu, vabadus”. Ta kandis seal maski, et pildid temast ei jõuaks Iraani võimudeni. Peale selle jagab ta Instagramis ja Twitteris teiste iraanlaste pilte ja videoid Iraanis toimuvatest protestidest.
Samal meeleavaldusel osales ka Tartus elav iraanlane Arezoo (nimi muudetud). Arezoo on Tartus elanud kuus aastat ning tal on eestlasest abikaasa ja laps, kellega on praegu kodune. Arezoo on pärit Iraani pealinnast Teheranist, kuid lahkus riigist kuus aastat tagasi 28-aastasena, sest ei pooldanud võimulolijaid ja tundis, et ei kuulu maailmavaadete tõttu iraanlaste sekka.
Kumbki naistest ei karda Eestis olles enda, vaid oma Iraanis elava pere heaolu pärast. “Kõige suurem mure on mul oma pere pärast, sest kui võimud tunnevad ära mu näo või teavad mu nime, võivad nad üles otsida mu pere ja sundida mind vaikima,” ütles Sara.
Ta tõi näite, et Iraani politsei võib lähedasi arreteerida või neilt kodu ära võtta, kui Sara ei lõpeta avalikult režiimi kritiseerimist. Arezoo lisas, et kui Iraani võimud teavad, et ta on avalikult protestinud, võib teda kodumaale naastes ähvardada oht, et ta vangistatakse või teda ei lasta enam riigist välja. Seni ei ole kummagi perega midagi juhtunud.
Thomson Reuters Foundationi ajakirjanik Lin Taylor ütles Tartu Ülikoolis peetud loengus, et kuigi Eestis tänavatele tulemine ja ühsimeediasse postitamine ei aita kukutada Iraani valitsust, on see ikkagi oluline, et tõsta eestlaste teadlikkust olukorrast ja olla moraalselt iraanlastele toeks. Sama meelt on Sara ja Arezoo. “Ma ei ole Iraanis, see on vähim, mida ma saan teha,” lausus Arezoo.
Septembri lõpus Tartus toimunud protestil avaldas paarkümmend inimest meelt Iraani võimu ja 22-aastase kurdi naise Mahsa Amini tapmise vastu. Septembri alguses pidas nn moraalipolitsei Iraani pealinnas Teheranis kinni Amini, kes väidetavalt ei kandnud hidžaabi õigesti. Iraanis on meeleavaldustel surma saanud üle 200 ja arreteeritud üle 1200 inimese. Protestijad nõuavad võimuvahetust.
Kommentaarid