Tartu Ülikooli ja Tervise arengu instituudi teadlased planeerivad kahes sekkumisuuringus kasutada tervisepsühholoogia kõige uuematel tulemustel põhinevaid mobiilirakendusi.
Peaasi.ee koolitaja ja Tartu Ülikooli sotsioloogia nooremteadur Merle Purre ütles, et erinevate uuringute tulemusel saab teada suuremad murekohad nii inimeste vaimse tervise seisukorras kui selles, mis puudu jääb. “Selliste teadmiste põhjal saab näiteks rakendada toetusmeetmeid nutikamalt ja ökonoomsemalt,” sõnas Purre.
Purre sõnul saab mobiilirakenduste toel väga oluliselt toetada inimeste oskuseid, teadmisi ja harjumusi enda vaimse tervise eest hoolitsemiseks. Nii ennetuses, varases sekkumises kui ka ravis on olulisi võimalusi nutikamaks lähenemiseks. Eestis on Purrele viimastel aastatel silma jäänud näiteks TriumphHealth ja TheraSync – üks on suunatud laste vaimse tervise toetamisele, teine ravitiimi ja inimese omavahelise suhtluse sujuvamaks tegemisele. “Mida enam kõiksuguste rakenduste mõjusust ka teadusuuringute raames hinnatakse, seda parem,” lisas ta.
Eesti vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni VATEK tegevjuht Ott Oja sõnas, et mobiilirakenduste kasutamine vaimset tervist toetavate harjumuste ja oskuste arendamiseks on tervitatav, kuna edukal rakendusel on potentsiaal jõuda paljude inimesteni. “Vastutustundlik ja valdkonna eetikast lähtuvad arendused on selles vallas olulised abivajaduse ennetamiseks ja spetsialistide koormuse vähendamiseks,” lisas ta.
Oja sõnul saavad inimesed teadlikult oma nutiseadme kasutust jälgida ja kujundada harjumused, mis meid endid toetavad, näiteks piirates või blokeerides enda jaoks rakendusi, mille kasutus tundub kahjulik.
Merle Purre sõnul saab inimeste aitamiseks kasutada mitmeid sekkumisi olenevalt sellest, millist abi või tuge nad vajavad. Ta lisas, et kõige tõhusamad on ennetusmeetmed, millest saab kasu igaüks enda tervise hoidmisel. “Näiteks õpitakse, kuidas olla paremini kontaktis enda emotsioonidega, märgata stressi kuhjuma hakkamist, õppida paremaid suhtlemisoskuseid,” ütles Purre.
Kommentaarid