Tänavu on autojuhid ehmunud nii vastu sõidukit visatud õuna kui ka lumepalli tõttu, seejuures võib politsei- ja piirivalveameti (PPA) sõnul kohkunud roolikeeraja põhjustada väga tõsise avarii.
Kambja valla elanik Karin Tamm (nimi muudetud, autorile teada) rääkis, et oli 11. oktoobri õhtul teel Ülenurme lasteaeda, kui teda ehmatas Tõrvandi-Ülenurme teele jääva viadukti all vastu esiklaasi lennanud õun. „Õnneks oli see väike ja klaas jäi terveks,“ ütles ta.
Tamme sõnul viskasid autot õunaga kolm 12–13-aastast noort, kes tee ääres seisid. „Südame pani ikka korralikult tuksuma ja adrenaliin tõusis lakke, kuna õun lendas kõrvalistuja poole, kus istus minu ühe aasta vanune laps,“ lausus ta ning lisas, et suutis ehmatusest kiirelt toibuda, mistõttu ei tekkinud liiklusohtlikku olukorda ja ta politseisse ei pöördunud.
Möödunud neljapäeval, 20. oktoobril postitas ka Facebooki grupi „Märgatud: Tartus“ liige sama viadukti all pardakaameraga filmitud video hetkest, kui noored viskasid tema autot banaanikoorega.
Kambja vallavanem Illari Lään sõnas, et vallavalitsust pole keegi olukorrast teavitanud. „Noorte käitumine pole vaidrumal ja vastutustundetu, vaid ka ohtlik liikluse turvalisust silmas pidades,“ sõnas ta pärast ühismeediasse postitatud video vaatamist. „Esimesena peaks sellisel juhul pöörduma politseisse.“
PPA pressiesindaja Kerly Virk ütles, et politseile antakse teada vaid nendest juhtumitest, kus sõiduk on viga saanud või kui on tekkinud liiklusohtlik olukord. Politsei on tema sõnul sel aastal saanud 20 sellist teadet, mõni üksik neist on tulnud Tartumaalt.
Septembris juhtus Lähte alevikus sarnane seik, lausus Lähte ühisgümnaasiumi sotsiaalpedagoog Helena Saar. Ta rääkis, et tiheda liiklusega maantee kõrval asub kooli bussipeatus, kus kojuminekut oodanud esimese klassi õpilased viskasid mööduvat autot kividega. „Üks rumal arvas, et viskan, ja teine totu pani järgi,“ sõnas Saar.
Saar ütles, et tol korral läks õnneks, kuna sõiduk jäi terveks ja juht andis ilma kahjunõuet esitamata koolile juhtunust teada.
Saare sõnul vestles kooli juhtkond nii autot visanud lastega kui ka nende vanematega, lisaks ka ülejäänud kooliperega. „Enam midagi juhtunud pole," ütles ta. "Aga talviti on lapsed varem autosid lumepallidega visanud,“ sõnas ta.
Lumepall võib halva kokkusattumuse korral ka autojuhti ennast tabada, ütles Elva valla elanik Margus Lepp (nimi muudetud, autorile teada). Ta rääkis, et sõitis tänavu veebruaris Elvas mööda Pikka tänavat nii, et kõrvalistuja aken oli lahti, sest auto esiklaas oli udune. „Korraga viskas mingi jõmpsikas tee äärest autot lumepalliga, nii täpselt, et see lendas ka autosse,“ lausus ta. „Keerasin ehmatusest auto vastassuunda, avariist päästis vaid see, et mulle ei sõitnud keegi vastu.“
PPA pressiesindaja Kerly Virk sõnas, et suurem osa politseile teada antud juhtudest on sellised, kus autot on visatud lumepalliga. „Selle aasta suurima kahjuga vise oli see, kui jäätunud lumepall purustas auto esiklaasi,“ ütles ta. „Õnneks oli auto pargitud, sest sõites poleks õnnetuseta pääsenud.“
Virk sõnas, et peamiselt viskavad autosid 9–12-aastased noored ning lisas, et politsei on uurinud, miks nad nii käituvad. „Paljuski on põhjus igavus – neil puuduvad huvid ja huviringid, mis sisustaksid vaba aega,“ lausus ta. „Lastele on oluline tutvustada erinevaid vaba aja veetmise viise, mis ei oleks seotud õigusrikkumisega.“
Kommentaarid