Võõrasse linna tasustamata praktikale minnes jääb maha maksev töö ja üüri ootav korter

Tartu tervishoiu kõrgkooli õenduse erialal õppivad tudengid võivad kohustuslikule tasustamata praktikale sattuda võõrasse linna ning seepärast peavad hoolitsema samal ajal nii praktikaaegse kui ka igapäevase elukorralduse eest.

Kõrgkooli kolmanda aasta tudeng Gerli (nimi muudetud) ütles, et tema teisel õppeaastal toimunud tasustamata praktika üheks kohaks määrati Tallinn, ehkki varem oli ta kõrgkooli teavitanud, et tal on võimalik praktikat läbida vaid Tartus. “Üksi elades pean kõik arved ise maksma ja kodulinnas tööl edasi käima, et kuskilt see raha saada,” lisas sel ajal kokana töötanud Gerli.

Kui tudengil tõesti ei ole võimalik minna mujale praktikale, siis pakub kõrgkool võimalust läbida praktika mingil teisel perioodil, ütles Tartu tervishoiu kõrgkooli õenduse ja ämmaemanduse osakonna praktikajuhendaja Anneriin Truu.

„Õnneks ei pidanud ma elamiskulude eest Tallinnas praktikal olles ise tasuma,“ ütles Gerli ning lisas, et tal oli võimalik elada oma vanavanemate juures. Gerli pidi Tallinnas praktikat sooritama 250 tundi.

“Praktikal olemise ajaks ei ole mõtet üürikodust ka loobuda, et siis jälle uue kodu jaoks suur sissemakse teha, ütles Gerli. Tallinnas praktikal olemise ajal pidi ta tühjalt seisva korteri eest kokku maksma umbes 400 eurot.

Peale selle elab Gerli üürikodus koos temaga ka kass, kelle eest peab keegi ka praktika ajal hoolt kandma. “Ma ei saa teda ju mitmeks kuuks kuskile lihtsalt jätta,” sõnas Gerli.

Truu ütles, et kõrgkooli õppima asudes peab üliõpilane ise praktikaaegse logistilise lahendusega tegelema ning sellega arvestama.

Tartu tervishoiu kõrgkooli teise kursuse tudeng Grete Iganus ütles, et esimesel õppeaastal kestsid ta praktikad kokku umbes üks kuu, mille ajal pidi ka tema tühjalt seisva ühiselamutoa eest tasuma. Iganuse ühiselamutoa kuutasu oli sel ajal veidi üle 70 euro.

Anneriin Truu sõnul antakse tudengitele vähemalt pool aastat enne praktika algust teada, et nad ei pruugi saada eelistatud praktikabaasi. “Nad saavad selle aja sees juba tegelikult elus ümberkorraldusi teha,” lisas Truu.

Kõrgkooli kolmanda aasta tudengi Gerli sõnul sai ta eelmisel aastal oma praktikakoha kohta informatsiooni aga kõige varem neli kuud enne praktikat, mis pole tema sõnul piisav aeg elukorralduse muutmiseks.

Tänase seisuga alustas Tartu tervishoiu kõrgkooli teist õppeaastat 114 tudengit, kes peavad kevadel läbima praktika.

Teist õppeaastat alustanud tudeng Grete Iganus ütles, et ta ei oska veel eesolevatest praktikatest midagi oodata, sest nende kohta pole veel informatsiooni saabunud. Küll aga lisas ta, et eelistab praktikakohtadena Tallinnat või Tartut, sest esimesel aastal suunati tudengid praktikatele väikekohtadesse. Iganuse praktika toimus näiteks Viljandis.

Kommentaarid