Tartu korteriühistud loobuvad majadele paigaldatud turvakaameratest aina enam, sest elanikud hindavad privaatsust rohkem kui kaamerate võimalikku abi kuritegude lahendamisel.
Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liikme Dagmar Mattiiseni sõnul on Tartus praegu kaks kortermaja, mille ümbrus on kaameratega täielikult valvatud. Paar aastat tagasi oli selliseid maju rohkem. «Turvakaamerad on oma aktuaalsuse minetanud, sest inimestele on kohale jõudnud, et kõike ei saa filmida,» märkis Mattiisen.
Mattiisen selgitas, et ühistul peab kaamerate paigaldamiseks olema kõigi korteriomanike nõusolek, andmekaitse seadusest tulenevalt ei tohi filmida võõrast territooriumi ega avalikke kõnniteid. Kaamerad riivavad inimeste privaatsust ning seetõttu peaks ühistu enne kaamerate paigaldamist proovima näiteks turvauste või signalisatsiooni paigaldamist, soovitas andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõunik Maire Iro.
Mattiisen sai 2019. aastal 17 kaebust seoses andmekaitse seaduse võimaliku rikkumisega, pärast seda pole taolisi kaebusi temani jõudnud. «Andmekaitse kohta oleme teinud mitu koolitust,» lisas ta. Mattiiseni hinnangul võib kaebuste vähenemine olla tingitud ka ühistute poolt juba paigaldatud turvakaamerate mahavõtmisest.
Ühe Tartus asuva kortermaja esindaja, kes ei soovi enda nime kortermaja turvalisuse huvides avaldada ütles, et maja külge on küll kaamerad paigaldatud, kuid need ei tööta. «Maja ehitamise käigus soovis üks elanik, kes oli ka maja ehitusega seotud, et oleksid ka turvakaamerad. Praeguseks on ta ära kolinud ning rohkem keegi asja enda kätte ei võtnud,» lisas ta.
Üks turvakaameratega maja asub Tartus Jaama tänaval. KÜ Jaama 191 juhatuse esimees Jevgeni Petrov ütles, et ühistu otsustas maja liftidesse ning parklasse paigaldada kaamerad, sest pahatahtlikud inimesed lõhkusid lifte ning parklas toimusid plekimõlkimised, mille süüdlasi ei olnud võimalik tuvastada. Pärast kaamerate paigaldamist on liftid terved ning kaamerad on aidanud lahendada ühe plekimõlkimise parklas.
Korteriühistute liidu esindaja Mattiiseni sõnul on turvakaamerate paigaldamise takistuseks ka hind. Ta tõi näite Tartu külje all asuvast 30 korteriga kortermajast, kuhu kaamerate panemine oleks ühistule maksma läinud 325 eurot kuus ehk umbes kümme eurot korteri kohta.
Tartus turvakaameratega tegeleva ettevõtte Securer OÜ juhatuse liige Andres Piirsalu ütles, et firma saab hinnapakkumise päringu mõnelt eramajaomanikult või korteriühistult keskmiselt kord kvartalis. Kaameraid ostavad siiski vähesed, kuna ka Piirsalu sõnul on kaamerate paigaldamine paljudele korteriühistutele liiga kulukas.
Kommentaarid