Kui veel eelmisel sügisel ei olnud Tartus võimalik ukraina keelt õppida, siis alates sõja puhkemisest pakuvad kursusi nii Tartu Ülikool kui ka Tartu Rahvaülikool, peamisteks õppuriteks on vabatahtlikud, ukraina juured avastanud tudengid ja meditsiinitöötajad.
Tartu Ülikool pakkus ukraina keele kursust viimati 2017. aasta kevadel. Selle aasta märtsis alustas Teptiuk kahe kolleegiga taas ukraina keele algtasemel õpetamist, kuigi semester juba käis. Tema sõnul oli kursuse alustamise ajendiks Ukraina sõja algus.
Kevadel alustas ukraina keele algtasemel õppimist umbes 45 inimest, kellest natuke alla 20 õppuri osaleb praegu jätkukursusel. Tema sõnul pakub ülikool sel sügisel ka ukraina keele algtaseme kursust, millest võtab osa umbes 30 inimest.
Tartu Rahvaülikooli õppeosakonna juht Ingrid Leinus ütles, et ka nemad pakkusid ukraina keele kursust esmakordselt sel kevadel seoses Ukraina sõja algusega. ,,Me alati reageerime ühiskonna vajadustele,’’ rääkis Leinus. ,,Kuna ukrainlasi on [Eestis] palju, siis arvasime, et on eestlasi, kes soovivad õppida ukraina keelt nendega suhtlemiseks.’’
Leinus ütles, et kevadel kontaktõppena toimunud ukraina keele kursusel oli umbes kuus osalejat. ,,Meile endalegi üllatuseks tahavad inimesed ukraina keelt vähe õppida,’’ lisas ta. ,,Võibolla veebikursus oleks parem, sest ka ukraina keele õpetajad liiguvad.’’
Tartu Ülikooli eesti keele ja üldkeeleteaduste doktorant ja ukraina keele õppejõud Anna Branets ütles, et keele õppimiseks on kursusel osalejatel erinevad põhjused. ,,Traagilised sündmused Ukrainas on inimesi motiveerinud enda juuri avastama ning kui kellelgi on ukraina juured, tekitab see huvi keele õppimise vastu,’’ ütles ta. ,,Kevadel oli suurem osa õppuritest vabatahtlikud, kellel oli ukraina keelt praktilistel põhjustel vaja. Kursusel olid ka mõned arstid.‘’
Ka Teptiuki sõnul on ukraina keele õppimise motiivid erinevad. ,,Mõnel on ukraina tuttavad, aga mõned vaatavad näiteks ukrainakeelseid sarju ja tahaksid rohkem aru saada,’’ lisas ta.
Tartu Ülikooli kultuuriteaduste tudeng Johanna Roos alustas ukraina keele õppimist sel sügisel. Võõrkeelte õppimine on kohustuslik osa tema õppekavast, õpitava võõrkeele saab tudeng ise valida. ,,Spetsiifiliselt ukraina keelele andis otsese tõuke Venemaa rünnak ja sõja algus,’’ põhjendas ta. Roosi sõnul on tema korterinaaber ukraina rahvusest. ,,Sealt sigines idee, et kultuuriteaduste tudengina saaksin potentsiaalselt olla abiks tõlkimisega,’’ lisas ta.
Kommentaarid