Vaatamata õppekohtade arvu tõusule on õdede puudus jätkuv

Kuigi õenduse õppekohtade arv on Tallinna ja Tartu Tervishoiu Kõrgkoolide peale kokku viimase viie aastaga tõusnud 462 õppurilt kuue saja õppurini, on Eestis tuhande elaniku kohta Euroopa Liidu keskmisest kolmandiku võrra vähem õdesid.

Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis alustas 2017. aastal õenduse põhiõppes õpinguid 130 tudengit. Viimase viie aasta jooksul on õppekohtade arv kasvanud igal aastal, jõudes käesoleval aastal 234 alustajani. 

Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus rääkis, et Eestis töötab alla üheksa tuhande õe, kuigi tervishoiutöötajate registris on neid umbes viie tuhande võrra rohkem. Tema sõnul ei lahku õed enam Soome, vaid teistesse valdkondadesse, näiteks ravimifirmadesse ja sotsiaalvaldkonda. Kuna töö õena nõuab täpsust ja head suhtlemisoskust töötavad õed ka projektijuhtina erinevates valdkondades, kuna kaks ametit nõuavad töötajalt sarnaseid omadusi. Pensionieas õed eelistavad aga pideva ülekoormuse tõttu tööst loobuda, vaatamata väiksele pensionile.

Kannuse sõnul on Euroopa Liidus keskmiselt ühes haigla osakonnas õe peale viis kuni kuus patsienti, kuid Eestis on see sageli üheksa kuni viisteist. Euroopa keskmisele tasemele jõudmiseks on praegu Eestis puudu kolm tuhat õde. 

Tartu Ülikooli Kliinikumi õenduse ja patsiendikogemuse juhi Ilona Pastaruse sõnul napib neil õdesid sarnaselt teiste haiglatega, samas on ülikoolihaiglal, mis on suur praktikabaas, uute töötajate värbamine lihtsam. Kui kaks aastat tagasi töötas kliinikumis umbes 1680 õendustöötajat, siis kaks aastat hiljem oli neid ligikaudu seitsmekümne võrra rohkem. Kliinikum palkas uusi õdesid muuhulgas olemasolevate õdede töökoormuse vähendamiseks.

Raatuse Tervisekeskuses tegutsev laborimeditsiini ettevõte Synlab Eesti OÜ personalispetsialist Heleri Heinrand ütles, et õdede puudus annab ka neil natuke tunda. Tartus töötab ettevõttes umbes kakskümmend õde, neist umbes pooled osakoormusega. Palju on tudengeid või õdesid, kes töötavad juba haiglas ning otsivad lisatööd. ,,Täiskohaga õdesid on eriti keeruline leida,’’ rääkis Heinrand.

Õdede liidu presidendi Kannuse sõnul peavad praeguse konsensuslepingu järgi Tallinna ja Tartu Tervishoiu Kõrgkool käesoleval õppeaastal vastu võtma kokku vähemalt 600 õeks õppijat, osa neist alustas õpinguid selle aasta septembris ning osa tuleva aasta veebruaris. See on ligi 80 tudengit rohkem kui eelneval õppeaastal. Samas ei ole Kannuse hinnangul mõistlik õppekohtade arvu lõpmatuseni suurendada, sest õe elukutse peab õppurile sobima.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli üliõpilasesinduse esimees, õendustudeng Grete-Kai Saar ütles, et õppekohtade arvu suurendamine on õpingutele mõjunud pigem negatiivselt. ,,Uusi õppejõude tuleb küll juurde, aga samas see ei kompenseeri seda, kui palju tuleb tudengeid juurde,’’ rääkis ta. Tema hinnangul võiks kõrgkool eelkõige suurendada õdede talvist vastuvõttu. 

Kannuse sõnul peaks lisaks stabiilsele järelkasvule hoolitsema ka selle eest, et olemasolevad õed ei lahkuks tervishoiuvaldkonnast. Ta lisas, et õdedele võiks olemas olla tööd lihtsustavad ja toetavad digilahendused ja üle peaks ka vaatama õdede tööülesanded, millest mõningaid võiks täita näiteks kutsega hooldustöötajad.

 

Kommentaarid