LGBT ühingu sõnastik kui uus tark mees taskus

Eesti ajakirjanikel jääb vajaka seksuaal- ja soovähemuste kajastamisel õigest terminoloogiast, mis tuleneb generatsioonide erinevusest ja aegunud oskussõnavarast, mis ei ole enam kohane ajakirjanik Laura- Marleene Jefimovi arvates.  

Jefimovi sõnul on õige seksuaal- ja soovähemuste terminoloogia kasutus suhtumise, mitte teadlikkuse küsimus. ,,Ajakirjanikud on enda põhimõtetes kinni ja toovad vabanduseks, et nad kasvasid teise terminoloogiaga üles ja on niimoodi harjunud rääkima,’’ ütles Jefimov.

Eesti LGBT Ühing kontrollib Eesti meediaväljaannetes kajastatud vähemuste teemasid. Ühingu kommunikatsioonijuhi Kristiina Raua sõnul annavad nad vajadusel ajakirjanikele tagasisidet ja paluvad teha parandusi, kui on eksitud mõistetega. ,,Enamasti, aga mitte alati, on ajakirjanikud olnud avatud tagasisidele ja teevad vajalikud muudatused,’’ ütles Raud. 

Jefimovi sõnul on ajakirjaniku töö hoida inimesi kursis kõikide teemadega ja samal ajal käia kaasas ühiskonna muudatustega. ,,Paljud inimesed käivad meediaväljaannete esilehel ainult pealkirju lugemas,’’ ütles Jefimov, ,,kui juba seal on vale sõnakasutus, siis lugeja arvab, et järelikult nii on ka õige.’’ 

Eesti LGBT Ühingu lehel on kirjas, et transinimeste väärikust austav termin ei ole enam transseksuaalsus, vaid transsoolisus. ,,Mõne jaoks võib tunduda sõnakasutus väike asi, aga tegelikult sõnas on jõud, mis võib luua soovimatu pildi inimesest, kui keelekasutus on vale,’’ ütles Raud.

Thomson Reutersi fondi ajakirjaniku Lin Taylori sõnul peaks ajakirjanik vähemusi kajastades küsima, kuidas nad soovivad end määratleda. ,,See tähendab nende jaoks kõike, seega peab ka ajakirjanikule tähendama,’’ ütles Taylor.

Muusik Inger Fridolini sõnul on Eesti meedias sooidentiteet väga õrn ja uus teema. ,,Mul on olnud ebamugavaid olukordi ajakirjanikega, sest nad lihtsalt ei saa aru, kas ma olen poiss või tüdruk ja ma ei ole ka neile lõpuni öelnud, kes ma olen,’’ ütles Fridolin.

Fridolin ütles, et noorem põlvkond ajakirjanikke mõistab, mis on transsoolisus, kuna nad on sündinud sallivamasse keskkonda. ,,Kui mind on küsitlenud vanema generatsiooni ajakirjanikud, siis nendega mul on väga raske rääkida soo identiteedi teemadel, sest nende jaoks see on tabuteema,’’ ütles Fridolin. 

Muusik Fridolini sõnul võiks ajakirjanduses olla rohkem lugusid transsooliste inimestega, et vähendada teadmatust. ,,Nad on kõik tavalised inimesed, nendega ei pea käituma teistmoodi või vaatama viltu,’’ ütles Fridolin. 

 

Kommentaarid