Tudengisatelliit ESTCube-2 meeskond annab kuu aja pärast üle seitse aastat Tartu observatooriumis ehitatud kingakarbi suurune satelliitTšehhi raketifirmale, kust edasi transporditakse see edasi teisele poole maakera Lõuna-Ameerikasse.
ESTCube-2 projektijuhi Hans Terase sõnul on satelliidi eeldatav stardiaken kosmosesse 20. jaanuar Guajaana kosmosekeskusest Lõuna-Ameerikas. Satelliidi üleandmisel Tšehhile ja stardi vahele jääb kaks kuud seetõttu, et testida selle vastupidavust ilmastikutingimustele ja ühendada see kanderaketi külge.
ESTCube-2 kommunikatsioonispetsialisti Sirli Sarapuu sõnul võib stardiaeg muutuda vastavalt ilmastikuoludele. See on väga täpselt paika pandud, milline on hea kosmoseilm. Ameerika Ühendriikide astronoomi Derrick Pittsi andmetel ei tohi kosmosekeskus kanderaketti välja lasta, kui näiteks tuulekiirus 50 meetri kõrgusel ületab 13 m/s, kuna see võib raketi teekonnalt eemale suunata. Samuti ei tohi raketti välja lasta, kui äikesetorm on olnud 16 kilomeetri raadiuses.
Satelliit on olnud observatooriumis kolm aastat laua peal lahti laotatud, et meeskonnal oleks piisav ligipääs kõikidele osadele. Tartu Observatooriumi teadur Tõnis Eenmäe nimetas seda lapiksatelliidiks.
Teras ütles: ,,See on justkui põhikooli matemaatika ülesanne, kus sa pead joonistama paberkuubiku ning voltima selle 3D kujuks ning uuesti lauale laiali laotama.’’ Alles ära saatmisel laovad nad observatooriumis elektroonika emaplaadid nagu hamburgeri koostisosad üksteise peale.
Terase sõnul oli nende suurim eesmärk teha kuupsatelliit võimalikult kompaktseks. Kui kujutada ette kingakarpi, siis üks pool sellest on juhtmoodul ning teine pool teaduslikud eksperimendid. ,,Estcube-2 on ristipulki täis tuubitud erinevaid eksperimente – nii palju, kui mõtteid tekkis,’’ ütles Teras.
Missioon kestab kaks aastat. Eenmäe sõnul ei ole võimalik testida kõike Maa peal, seega esimene pool aastat missioonist õpivad nad satelliiti tundma ja sellega õigesti opereerima. Aasta aega testivad meeskonnaliikmed maavaatluskaameraid ning viimane pool aastat päikesepuri, mis aitab vähendada kosmoseprügi.
Üks eksperiment, mis jõudis satelliidi pardale, on tagurpidi GPS. Kui tavaliselt Maal hoiab GPS satelliidiga ühendust, siis ESTCube-2 tiim katsetab, kas satelliit on võimeline pidama sidet Maa raadiojaamadega, mille põhjal saab välja arvutada, kus satelliit kosmose orbiidil asub.
ESTCube-2 projekti maksumus on ligi pool miljonit eurot. Projektijuhi Terase sõnul on nende satelliit odavapoolne, sest seda ehitasid tudengid ja vabatahtlikud.
Kommentaarid