Konfliktipiirkonnas käinud ajakirjanike sõnul on hädasolijate abistamine küll osa inimeseks olemisest, kuid tuleb meeles pidada, et ajakirjanik pole humanitaarekspeditsioonil, vaid peab tegema oma tööd.
Ukraina sõda ja varem veel mitut relvakonflikti kajastanud ERR-i operaator Kristjan Svirgsden rääkis, et on Ukraina sõjas kannatanutele viinud küll ravimeid ja toitu, kuid abiorganisatsioonina ajakirjanikud ei tööta. “Loomulikult on sul kurb inimesi vaadata, aga me ei saa sekkuda. Parim, mis ma olen teinud, on olnud inimestele abiorganisatsioonide info jagamine,” ütles Svirgsden.
Svirgsdeni sõnul peab ajakirjanik mõistma, et kõiki abivajajaid ei ole võimalik aidata: “Sa ei saa ajakirjanikuna humanitaarekspeditsiooni ette võtta.” Svirgsdeni ütlemist mööda peaks ajakirjanik jääma küll reporteritöö juurde, kuid piiri, kustmaalt oleks õige inimesi aidata, on tema sõnul keeruline tõmmata. “Kui on selline olukord, kus keegi hakkab verest tühjaks jooksma, siis muidugi aitad,” sõnas Svirgsden.
Svirgsden lisas, et kui ajakirjanik soovib inimeste aitamist kajastada, siis tuleb silmas pidada, et lugu ei oleks enesekeskne: “Ei tohi näidata, et mina üksinda päästan terve maailma.”
Jordaanias süürlaste põgenikelaagris reporteritööd tegemas käinud Thomson Reuters Foundationi ajakirjanik Lin Taylor rääkis, et sündmuse kajastamise kõrvalt inimeste abistamine sõltub olukorrast. “Kui keegi on suremas, siis ma peaksin teda aitama, sest ma olen inimene,” ütles Taylor.
Samas sõnas Taylor, et kui keegi peaks küsima tema abi riigist põgenemisel või viisa taotlemisel, ei saa ta seda teha, sest see läheb tema sõnul üle piiri. “Ma ei ole sotsiaaltöötaja või aktivist, ma olen ajakirjanik,” ütles Taylor.
Sarnaselt Svirgsdenile ütles ka Taylor, et saab küll hädasolijatele anda infot abiorganisatsioonide kohta, kuid tema aitab abivajajaid enda sõnul eelkõige ajakirjanikutööga.
Levila ajakirjanik ja Afganistani sõjaveteran Erik Tikan ütles, et viis Ukraina sõda kajastades inimesteni ravimeid, vett, sööki ja tekke. Otsuseid, kas ja kuidas kedagi aidata, teeb Tikan oma sõnul sõltuvalt olukorrast ja sellest, kas tal on võimalik seda teha. “Kui ma sõidan kuhugi piirkonda ja mul on autos vaba koht, siis loomulikult ma võtan abivajaja peale,” sõnas Tikan.
Postimehe ajakirjanik Jaanus Piirsalu ütles, et on Ukraina sõja ajal hädasolijaid mitu korda aidanud: “Kui me sõidame aladele, kust on Vene väed välja aetud, siis me teame juba ette, et seal on väga halb olukord.” Piirsalu sõnul on ta okupatsiooni alt vabanenud aladele võtnud kaasa näiteks kuivaineid, konserve ja lastele ka puuvilju.
Piirsalu sõnas, et ajakirjanik peab konfliktiolukorras selge positsiooni võtma. “Sa ei saa olla korraga ajakirjanik, vabatahtlik aitaja või päästja,” ütles Piirsalu. Ta lisas, et eelkõige on ajakirjanik ikkagi inimene ning kui ta näeb, et keegi on hädas, siis ta ikka aitab.
Piirsalu on enda sõnul veebruarist alates veetnud Ukrainas umbes kaheksakümmend päeva. ERR-i ajakirjanikud Kristjan Svirgsden ja Anton Aleksejev sõidavad Ukrainasse tagasi nädala pärast ning uut Ukrainasse minekut planeerib ka Erik Tikan.
Kommentaarid