Tartu kaasava eelarve hääletuse võitis sel aastal 965 häälega Tartu Lumepark OÜ ettepanekuga mäesuusanõlva ehitamiseks, kuid 100 000-eurose toetuse võitnud idee tekitab linlastes küsimuse, kas kaasavast eelarvest peaks eraettevõtteid toetama, kui teenuse eest küsitakse piletiraha.
Tartu lumepargi eestvedaja Jaanus Olmaru rääkis, et nõlva kasutamiseks piletit ostma ei pea, küll aga tuleb pilet soetada tõstuki kasutamiseks, et ettevõte saaks jooksvaid kulusid tasuda. Olmaru soov on hinda hoida võimalikult taskukohasena. ,,Tuleb kindlasti kolme ja kuue tunni pilet ja päevapilet,’’ lisas ta. ,,Kolme tunni pilet võiks jääda 20–25 euro kanti, aga see sõltub muust majanduslikust olukorrast.’’
Tartlane ja suusainstruktor Nikki Sjulander pooldab lumepargi ettepanekut. ,,Ma arvan, et väike nõlv Tartusse on hea mõte, sest see on hea koht algajatele õppimiseks ning suurte mägede jaoks valmistumiseks,’’ rääkis ta. Sjulanderi sõnul on pileti kehtestamine ootuspärane, sest mäe haldamisega tekivad ettevõttel lisanduvad kulud.
Tartlane Karl-Erik Org on aga idee suhtes kriitiline. Org põhjendas, et tõstuki kasutamiseks peab linlane ostma pileti, seega ei pruugi teenus kõigile kättesaadav olla. Lisaks on tema sõnul probleemiks linna toetuse najal kasumi teenimine eraettevõttele, aga mitte linnale. ,,Minu isiklik vaatepunkt on, et kaasav eelarve võiks olla midagi sellist, millest võimalikult paljud inimesed võidaks,’’ rääkis ta.
Tartu linnavalitsuse kommunikatsioonijuht ja kaasava eelarve eestvedaja Lilian Lukka ütles, et lumepargi ettepanek sarnaneb 2016. aastal kaasavast eelarvest tuge saanud Aparaaditehase taskupargiga, kuhu näiteks kontserdi või kinoseansi ajal sisenemiseks peab pileti soetama. ,,Me oleme pigem lähtunud sellest, et idee oleks äge ja inimestele läheks ettepanek korda,’’ lisas ta.
Avaliku halduse ekspert ja linnavolikogu liige Eesti 200 ridades Kristiina Tõnnisson ütles, et ettepaneku toetamine avaliku raha eest on õigustatud, sest avalik teenus ei pea olema tasuta, vaid laialdaselt pakutud. ,,Oluline on, millised tingimused linn seab toetuslepingule, näiteks millised tingimused linn mäe lahtiolekuaegadele seab,’’ lisas ta. Tõnnissoni hinnangul on linna jaoks investeering muu hulgas madal piletihind, et koolilastele luua linnas võimalus mitmekesiseks ajaveetmiseks. ,,See on see, kust linna kasum tuleb,’’ kirjeldas ta.
Lumepargi eestvedaja Olmaru lisas, et tema meelest on kaasava eelarve mõte eelkõige linnaruumi lisandväärtuse loomine. ,,Kas see tuleb läbi eraettevõtluse või avaliku ruumi ei ole tegelikult oluline,’’ ütles Olmaru.
Kommentaarid