Tartu ujumisklubi TUK ujumistreeneri Karel Seli sõnul puudub sportlastel hädavajalik võimalus 50-meetrises basseinis treenida. „Raske on ujujate taset tõsta, kui selleks pole sobivaid tingimusi,“ ütles Seli. Tema sõnul on ujumisklubid palunud Aural koolivaheaegadel või suvel rajad ümber tõsta, ent tulutult.
Koolieas Tartus treeninud Eesti olümpiaujuja Kregor Zirk nõustus Seli väitega, et 50-meetrise basseini rajaasetust saavad Tartu ujujad kasutada liiga vähe. Teisalt näeb Zirk, et radade risti asetamine, mis muudab basseini 25-meetriseks, on veekeskusele kasulikum. „Eks Aura on ikkagi äri ja nende eesmärk on kasumit teenida ning seda ei saa ma neile ette heita,” rääkis Zirk.
Aura veekeskuse teenindusjuht Luule Arras ütles, et 50-meetriste radade sagedasem kasutamine ei ole realistlik, sest kahekümnest ujumisrajast saab kümme ja tekib ruumipuudus. Teenindada tuleb Arrase sõnul aga tervet ühiskonda, mitte ainult võistlussportlasi.
Samuti ei arvesta Arrase sõnul „pikad rajad“ nendega, kelle ujumisoskuse tase sügavas vees ujuda ei lase. „25-meetrine rada lisab turvalisust, sest basseini madalamas osas on võimalik valida rada, kus on kogu aeg nii-öelda jalad põhjas,“ rääkis Arras.
Zirgi sõnul on mujal maailmas lahendatud olukord nii, et sportlased ja basseinitöötajad tõstavad päevas korra või kaks rajad ümber. „Eks kahekesi on see pikk protsess, aga Ameerikas on näiteks kaasatud sportlased, kes tõstavad hommikul enne vette minemist rajad ümber,“ ütles Zirk. „Inglismaal oli omal ajal umbes kuus töötajat, kes ajasid tavakliendid 15 minutiks veest välja ja tõstsid rajad ümber ning edasi said kõik ilusti ujutud.“
Eestis sellise süsteemi toimimist Zirk tõenäoliseks ei pea. „Ma olen 99 protsenti kindel, et klientidele see ei meeldiks,“ rääkis Zirk.
Arras ei olnud Zirgi kirjeldatud lahendusega päri, sest tema sõnul võtab ujula radade ümbervahetamine aega umbes kaks ja pool tundi. „Ei tule kõne alla sulgeda keset päeva ujulat kaheks ja pooleks tunniks, sest radade vahetamise ajal ei saa külastajad basseinis viibida,“ ütles Arras. Tema sõnul võtab radade vahetamine nii kaua, sest 23 aastat vanas veekeskuses ei ole see tehniliselt võimalik.
Aura veekeskuse ujula on Tallinna Kalev Spa veekeskuse ujula kõrval ainus Eesti 50-meetrise rajapikkusega bassein. 50-meetrises rajaasetuses on bassein neli kuni viis korda aastas, kui seal toimuvad võistlused.
Kommentaarid