Faktikontroll. Osaliselt vale: Suurbritannias otsustavad immigratsiooni üle vähemusrahvuste esindajad

Taivo Sepa eksitav postitus Facebookis

Tsitaat
Facebooki kasutaja nimega Taivo Sepp jagas 1. oktoobril enda ajajoonel pilti väidetavast Briti siseministeeriumi töötajate koosseisust. Sepp lisas pildile teksti: “See on Suurbritannia siseministeerium. Nemad otsustavad sisserände üle. Selline näeb välja rahva väljavahetamise viimane faas.” Sepa postitust on kümne päeva jooksul (alates avaldamisest) edasi jagatud kümnel korral. Originaalpostitusele on reageerinud 27 ning kommentaari jätnud kuus kasutajat.

Kontroll
Märksõnaotsing näitas, et tegu on juba varasemalt valeinfo levitamiseks kasutatud pildiga. Nimelt lükkas Reutersi faktikontrolli toimetus selle aasta juulis ümber väite, nagu oleks tegu jäädvustusega Leiboristliku Partei valimispeolt.

Kõige varasem postitus, mis pilti kasutab, pärineb 2018. aasta oktoobrist ning on avaldatud leheküljel BlackHistoryMonth.org.uk. See on osa postitusest, mis annab ülevaate siseministeeriumi (Home Office) rassilise mitmekesisuse töörühma tegemistest. Kirjutise autor on toonane siseministeeriumi kantsler (permanent secretary) Sir Philip Rutnam.

Pildil poseerinud töörühma ülesanne on edendada ministeeriumisisest mitmekesisust ning tagada, et erineva rassilise kuuluvuse ja kultuurilise taustaga töötajatel oleksid võrdsed võimalused. Seega on tegu küll inimestega, kes töötasid 2018. aastal siseministeeriumis, kuid kes ei otsustanud kehtiva immigratsioonipoliitika üle.

Uurisime eksitava postituse autorilt Taivo Sepalt Facebooki vahendusel, kust pärines tema informatsioon, et tegu on Suurbritannia rändepoliitika kujundajatega. Paraku ei olnud artikli ilmumise ajaks Sepp päringule vastanud.

Aga kes siis otsustab?
Suurbritannia valitsuse kodulehe (gov.uk) andmetel tegeleb sisserände reguleerimisega eelkõige siseministeerium. Selle allasutuse immigratsiooniameti (United Kingdom Visas and Immigration ehk UKVI) ülesanne on hallata viisasüsteemi ja menetleda kodakondsuse- ja viisataotlusi. See tähendab, et UKVI ametnikud otsustavad, kes pääsevad riiki ja kes mitte. Seda, millise taustaga töötajad konkreetselt inimesi riiki lubavad, avalikud allikad ei näita.

Siseministeeriumi allasutus ei ole aga otsustamisel kõikvõimas, sest viisa ja elamisloa taotlemise kriteeriumid määrab rändeseadus, mille töötas välja ja mida täiendab Suurbritannia parlament.

Kui UKVI lükkab mõne inimese viisa- või elamisloataotluse tagasi, siis on sel inimesel õigus pöörduda esimese astme kohtusse, mis saab tehtud otsuseid kinnitada või ümber lükata.

Otsus: osaliselt vale
Taivo Sepa sotsiaalmeedias esitatud väited vastavad tõele selles osas, et pildil poseerinud inimesed töötasid (kuus aastat tagasi) tõepoolest siseministeeriumi alluvuses. Küll aga ei olnud nende võimuses kujundada immigratsioonipoliitikat ja teha sellealaseid otsuseid.

Sildid

Kommentaarid