Leidsime Facebookist Monika Helme postituse, kus Jüri Kukk jagas artiklit portaalist Uued Uudised. Artikli pealkiri on ‘‘Aritmeetik kinnitab: tallinlased virelevad ühe aasta jooksul terve kuu liiklusummikutes’’. Uued Uudised on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) hallatav uudiste- ja arvamusportaal. Meis äratas tähelepanu usukumatuna kõlav fakt, mis väitis, et tallinlane veedab aastas terve kuu liiklusummikutes. Artiklit avades esines loos keegi “sõltumatu aritmeetik”, kes seda pikemaid arvutusi selgitamata väidab. Väidetavalt läbib aritmeetik normaalses olukorras 15 minutit võtnud tee nüüd ühe tunniga ning selles on süüdi rattateed, lillepotid ning kliimaaktivistide (artiklis kliimakommunistide) loodud takistused. Tegu on emotsionaalse ja kallutatud artikliga, mis meenutab rohkem valimiskampaaniat kui uudist, millele viitab ka artikli viimase lause lõpp “... järgmisel korral tuleb valida kvaliteetkonservatiive ehk EKREt.” Meie asusimegi artiklis esitatud väidet kontrollima. Täpsemalt alustasime “sõltumatu aritmeetiku” otsimisest.
Artiklis ei ole avaldatud ühtegi nime, kaasa arvatud autori oma. Kõigepealt helistasime EKRE riigikogu fraktsiooni nõunikule Aarne Mäele ja küsisime, kes on selle uudise autor. Ta palus võtta ühendust EKRE riigikogu nõuniku Jüri Kukega, kelle number, mille EKRE lehelt leidsime, kasutuses aga ei olnud. Andsime sellest teada Aarne Mäele, kes paari minuti pärast saatis sõnumi autori nimega ja teatas, et artiklis on nimi kirjas. Artiklis, nagu ka juba mainisime, ühtegi nime avaldatud pole, kaasa arvatud väidetava autori, Sven Sildniku oma.
Helistasimegi siis artikli väidetavale autorile, Sven Sildnikule. Tahtsime tema käest teada saada, kas see “sõltumatu aritmeetik” on tema ise. Lisaks ka seda, millist vahemaad aritmeetik läbis ning mis kellaajal ta liikleb. Kõlas kaheldavana, et varem 15 minutit võtnud tee läbitakse nüüd tunniga, sõltumata kellaajast ning piirkonnast.
Helistades Sildnikule jõudsime vaid end tutvustada, kui saime selge signaali, et tema meiega rääkida ei soovi. “Ma tean küll, mis vasakpoolset õudust te kirjutada tahate ning mul on paremat teha, kui teiega rääkida,” kostis teiselt poolt toru ning kõne lõppes kiirelt. Me ei saanud vastust ühelegi oma küsimusele, kaasa arvatud kinnitust sellele, kas Sildnik on artikli autor.
Proovisime siis arvutusi teha ka omal jõul. “Sõltumatu aritmeetik” väidab, et veedab päevas kaks tundi liiklusummikutes, mis tähendab, et tehes seda iga päev, seisab ta aastas ummikutes kokku terve kuu. Aastas on 365 päeva ning kui iga päev olla ummikutes kaks tundi, teeb see kokku 730 tundi. Kuna ööpäevas on 24 tundi, tuleks jagada liiklusummikutes oldud aeg 24ga. Vastuseks saame ligikaudu 30,41, mis tähendab seda, et kui tallinlane istub iga päev kaks tundi ummikutes, kaotab ta aastast tõesti 30 päeva ehk terve kuu. Neid andmeid arvestades on tegu osaliselt õige infoga. Siiski ei saa seda kindlasti väita kõigi tallinlaste kohta. Liikluses veedetud aeg sõltub kellaajast ning kindlasti ka läbitud trajektoorist. Need aga meil hetkel puuduvad ning selle tõttu ei saa me olla täiesti kindlad “sõltumatu aritmeetiku” esitatud väidetes. Lisaks ei tea me, kui suurt mõju liiklusele avaldavad rattateed ja linnadekoratsioonid, mis on artikli autori sõnul keerulised liiklusolud põhjustanud.
Kuna autor meiega rääkida ei soovinud ning ainsaks juhtlõngaks väite kontrollimisel olid meie enda arvutused, otsustasime ühendust võtta ka Tallinna transpordiametiga. Uurisime, kas neil on statistikat ummikute kohta ja küsisime, mida nemad sellest väitest arvavad.
Tallinna transpordiamet kommunikatsioonispetsialisti Roberta Valtenbergi sõnul on erandjuhtudel võimalik, et tavapärase 15 minuti asemel kulub kohale jõudmiseks kuni tund aega, sellisel juhul on siiski põhjuseks kas avarii, seisev sõiduk teel või teetööd. ‘‘Tallinnas ei ole tehtud niivõrd suuri liikluse ümberkorraldusi, et varasema 15 minuti asemel keegi üks tund sõidaks,’’ selgitas Valtenberg.
Valtenberg ütles, et Tallinna piires liigeldes ei ole võimalik päevas kokku veeta kaks tundi liiklusummikutes. Statistilistest uuringutest tuleb välja, et keskmine tööle/koju sõit kestab umbes 20 minutit üks ots. ‘‘See on teoreetiliselt võimalik vaid sõites Haabneemest Nõmmele, kuid selliste sõitjate hulk on väga marginaalne, kelle järgi aga mingeid järeldusi teha ei saa,’’ nentis Valtenberg. Tema sõnul muudavad rattateed ja linnadekoratsioonid autota liiklemist mugavamaks ja meeldivamaks, kuid sõidutee arvelt tehtud rattatee, võib tekitada tõepoolest ummikuid.
Kommentaarid