Hariduseta kiropraktikud on ekspertide jaoks tõelised luupainajad

Image
-

Kiropraktika on tervishoiuala, kus ravitakse ja ennetatakse erinevaid liigese-, närvikoe- ja lihasprobleeme. Võrreldes füsioteraapiaga keskendub see rohkem inimese luustikule ja närvidele.

Eesti kiropraktika liidu liige Martin Heinmets selgitas, et isehakanud kiropraktikud võtavad tiitli endale sageli nii-öelda õhust. Heinmetsa hinnangul on Eestis selliseid tegutsejaid kindlasti üle kümne. “Keeruline on kindlalt öelda, palju neid inimesi tegelikult on, sest leidub ka neid, kes tegutsevad nii-öelda põranda all,” tõdes Heinmets.

Kolmandat aastat Inglismaal kiropraktikat õppiv Rosanna Veskimägi rääkis, et juba ülikoolis selgitatakse hariduseta praktiseerimisega kaasnevaid ohte. Seetõttu ei lubata tudengitel patsiente vastu võtta enne, kui vähemalt kaks aastat on teooriat õpitud. Viimase ülikooli aastani peab alati kõrval olema õppejõud, et tagada patsiendi turvalisus.

Kiropraktikas on oluline roll ka diagnostikal, sest igale inimesele kõik ravimeetodid ei sobi. Veskimägi selgitas, et kui keegi harrastab kvalifikatsioonita, on oht, et ta ei tunne ära, millal on inimese jaoks manipulatsioonid ohtlikud ja tahab patsiendist lihtsalt raksu kätte saada. “Kiropraktika on palju rohkemat kui raksutamine, isehakanutel sageli puudub see teadmine, ilmselt ei osata vajadusel ka mõne õigema arsti juurde edasi suunata,” ütles Veskimägi. Ta lisas, et erialase hariduseta kiropraktikute kehv töö võib tekitada ka inimestes eelarvamusi, et kiropraktika ei tööta.

Sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõuniku Kirsi Pruudeli sõnul on Eestis kiropraktika reguleerimata, sest Euroopa parlamendi direktiivi kohaselt ei kuulu eriala eriarsti õpete loetellu. “Kuna kiropraktika kutse ei ole riiklikult tunnustatud, ei ole olemas ka vastavaid kutsestandardeid, mille alusel saaks kutseeksameid korraldada. Küll aga on Eesti kutsekoja tegevus suunatud kutsesüsteemi arendamisele ja töötajate kvalifikatsiooni tunnustamisele, kuid kiropraktika puhul ei ole seni veel piisavalt edusamme tehtud,” nentis Pruudel.

Kuidas saab patsient ise veenduda, et on jõudnud pädeva kiropraktiku juurde? Heinmetsa sõnul on parim viis teha inimese kohta võimalikult põhjalik taustauuring. Tema sõnul on kuulumine Eesti kiropraktika liitu kindel märk, et kiropraktik on usaldusväärne, sest neil on oma eetikakoodeks ning kõik liikmed on saanud vastava hariduse.

Kommentaarid