Image
Riik paneb omavalitsustele rohkem kohustusi: lisaks suurperede toetamisele veel ka Ukraina põgenike ning eakate inimeste toetamise, mille hooldusreform jõustus eelmise aasta juulis.
Vallavalitsuste esindajad toovad välja kolm muret. Esimene mure on eakad inimesed.
Viimase kolme aasta jooksul on sotsiaaltoetusi vajavate eakate inimeste arv Harjumaa kohalikes omavalitsustes tõusnud ning toetusi tuleb maksta aina rohkem. Saku vallavalitsuse sotsiaalhoolekandeteenistuse juhi Eike Hundi sõnul on 2022. aastal kuni tänaseni tõusnud nende vallas eakate inimeste hulk natukene üle 100 isiku.
Hundi sõnul lisandus eelmise aasta juulist omavalitsustele veel üks ülesanne, nimelt kõiki väljaspool kodu osutatavat ööpõevaringset üldhooldusteenust vajavaid eakaid tuleb toetada osaliselt hooldekodu kohatasu maksmisel.
Harjumaal on ka omavalitsusi, kus eakate sotsiaaltoetustega probleeme ei ole. Kiili valla haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Ann Vahtramäe rääkis, et Kiilis on elanikkond üsna noor ning üldhooldusteenuseid vajab ainult 16 inimest. Vahtramäe sõnul nad lähiaastatel sotsiaalteenuseid vajavate inimeste arvu kasvu ei näe.
Lääne-Harju valla sotsiaalosakonna juht Anneli Sert lisas, et eelmise aasta juulis jõustunud hooldusreformiga kaasnes lausa 50% üldhoolduskulude kasv. See tekitab omavalitsustele eelarves probleeme .
Teise probleemi toob välja Sert, kes ütles, et kuigi vallas eakatega probleeme pole, kuid on neil noori peresid puudutavad mured. Näiteks on kulutused huvialaringidel tõusnud kõrgemaks kui kunagi varem ning toetusi vajab aina rohkem suurperesid.
Kolmanda mure toob veel välja Saku valla sotsiaalhoolekandeteenistuse juht Eike Hunt. Tema sõnul tuleb kõikide kohustuste kõrvalt toetada ka Ukraina sõjapõgenikke. Hunti rääkis, et Ukrainlastele tuleb eluruumi saamiseks pakkuda üüritoetust.
Valdade mure on, et kohustusi tuleb riigilt aina juurde, aga rahasummad, millega hakkama saada, ei suurene. Nende kolme probleemi nõul hakkavad omavalitsused mõtlema ideid, kuidas katta puudujääki. Kose valla sotsiaalnõunik Merike Pihla rääkis, et seaduses on uued kohustused sisse kirjutatud, kuid kui raha juurde ei anta, siis tuleb omavalitsustel kulud katta valla eelarvest.
Lääne-Harju valla sotsiaalosakonna juhataja Anneli Sert rääkis, et kohalik omavalitsus täidab riigi poolt antud kohustused, kuid rahaliste vahendite puudujaava osa maksab omavalitsus praegu ise juurde.
Seega tuleb suurenenud sotsiaaltoetuste arvuga Harjumaa omavalitsustel praegu ise oma rahaasjadega hakkama saada, kui riik suurenevate kohustuste arvu jaoks raha juurde ei anna.
- Kommenteerimiseks Logi sisse
Kommentaarid