Tartu gaasiavariide statistika põhjustab erimeelsusi

Tartu linna ametliku statistika järgi on gaasiavariide arv pidevalt suurenemas, kuid päästeteenistus ja tarbijakaitse amet on teemast eriarvamusel.

Tartu linna veebiportaalis on leitavad andmed linnas juhtunud gaasiavariide ja gaasiliste reostumiste kohta. Sellest statistikast tuleb välja, et aastast 2010 on aastas juhtuvate gaasiavariide arv suurenenud üle kahe korra. Kui aastal 2010 juhtus 20 gaasiavariid, siis eelmisel aastal oli neid 48. Andmed pärinevad Päästeametilt.

Lõuna päästeteenistuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik ütles, et nii suur õnnetuste arvu kasv tuleneb mitmest asjaolust. Tema sõnul tingib mingi osa kasvust see, et inimeste kodudes on rohkem gaasiandureid. Need on kohustuslikud kodudes, kus on gaasiseadmeid. Kiik ütles, et teine tegur on ilmselt inimeste teadlikkus ja hirm, kuna viimastel aastatel on juhtunud gaasi tõttu ajakirjanduses laialt kajastatud õnnetusi. Kolmandaks tõi Kiik välja, et vanades kortermajades on gaasiboilerid, mis on aastate jooksul amortiseerunud ja võivad lekkida.

Kiik ütles, et enamasti jõuavad päästeteenistuseni kolme tüüpi gaasiga seotud väljakutsed. Peamised õnnetuste allikad on gaasitrassid, gaasitorud, kodudes olevad gaasiboilerid ja vahel ka tanklad. Veel tuleb väljakutseid gaasiandurite häirete tõttu.

Tarbjakaitse ja tehnilise järelevalve ameti nõuniku Priit Poschlini sõnul on päästeameti statistika halb, sest sinna ei loeta ainult tegelikke õnnetusi, vaid loetakse ka lihtsalt väljakutseid, milles ei pruugi olla midagi muud kui inimeste hirm. Tema sõnul on gaasilekete arv pigem aastate jooksul vähenenud.

Poschlini sõnul on asjatundmatu päästeteenistuse väide, et gaasiboilerite amortiseerumine on statistiliselt märkimisväärne probleem. Ta ütles, et sellised juhtumid, kus lekkivad boilerid põhjustavad päris õnnetusi, on harvad. Ta tõi probleemina pigem välja gaasitorustikud ja nende lekkivad tihendid.

Poschlini sõnul saaks gaasiavariide arvu teoorias veelgi vähendada, kuid ta ei näinud selles mõtet. Ta ütles, et oleks arutu maksumaksjate raha veel rohkem päästeameti kontrollidele raisata. Tema sõnul on probleem inimestes, kes ehitavad oma eluruume valesti ümber ja ei taga gaasiseadmetele piisavat ventilatsiooni.

Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna järelevalve teenistuse juhataja Andres Aint nentis, et ei tea, kust võiks gaasiavariide arvu selline suurenemine tulla. Ta ütles, et statistika gaasiseadmete kohta on üldse puudlik.

Tema sõnul on ka päästeamet neilt küsimas käinud, kus võiks olla ohtlikke gaasiboilereid. Ta ütles, et linnal selline teave puudub ning nemad näevad ainult seda, millistesse hoonetesse läheb gaasitrass, kuid hoones olevate seadmete kohta infot pole.

Ainti sõnul on probleemiks nii korterite ebakvaliteetne ümberehitamine kui ka gaasiboilerid. Ta ütles, et vastutus mõlema probleemi eest lasub korteri omanikul.

Kommentaarid