Uus narkoanalüsaator võtab kurjategijad kiirelt vahele

TalTechis arendatav kaasaskantav narkootikume tuvastav analüsaator kiirendab ja odavdab narkojoobes juhtide tabamist ja süüdimõistmist.

Umbes mikrolaineahju suurune uus narkoanalüsaator töötab kahe tehnoloogia abil: kapillaarelektroforees ja fluorestsents. Kapillaarelektroforees on tehnoloogia, mis eraldab erinevad narkootilised ained üksteisest. Fluorestsents ehk valguse kiirgumine ainest teeb need detektorile nähtavaks. Protsess koos sülje kogumisega võtab umbes 15 minutit.

Uus seade on maailmas unikaalne. Praegu kasutatakse narkoainete tuvastamiseks kiirtestreid või suuri analüsaatoreid. Väikesed kiirtestrid on kasutatavad välitöös, kuid nad ei tuvasta koguseid ega kindlaid aineid, vaid aineklasse. Näiteks võib inimene, kes on söönud moonisaia, saada valepositiivse tulemuse, sest moon sisaldab väikestes kogustes kodeiini ja morfiini, mida testrid tuvastavad. Laborites asuvad analüsaatorid on täpsemad, kuid liiga suured, et neid saaks kasutada välitöös.

Projekti vastutava täitja ja TalTechi teaduri Jekaterina Mazina-Šinkari sõnul on analüsaatori välja töötamine võtnud umbes viis aastat ja läinud maksma ligikaudu 600 000 eurot. Projekti rahastasid siseministeerium, Euroopa Sisejulgeolekufond ja Eesti Teadusagentuur. Mazina-Šinkar ei soovinud avaldada analüsaatori tükihinda, kuid ütles, et ühe testi hind peaks jääma 10 euro kanti.

Mazina-Šinkar ütles, et analüsaator võiks turule jõuda järgmisel aastal. Tema sõnul tuleb enne toote turustamist saada sertifitseeritud. Samuti ütles ta, et projekti arendajad loodavad saada rahastust jätku-uuringuks. Selle eesmärk oleks seadet väiksemaks teha ning kärpida testi tegemise aeg seitsme minutini.

Siseministeeriumi asekantsleri Veiko Kommusaare sõnul tekkis ministeeriumis huvi tõendusliku narkoanalüsaatori vastu, kuna liikluses on narkojoobes juhtide arv pidevalt kasvanud. Veel tingib analüsaatori vajaduse asjaolu, et praegu kasutusel olevate narkotestidega võib tekkida vajadus inimene täiendavalt ekspertiisi saata, kuid analüsaatoriga kaoks see vajadus ära ja omakorda hoiaks kokku ka kuludes.

Kommusaare sõnul läheb veel aega kuni uus seade kasutusele võetakse, kuna enne tuleb läbida mitu faasi. Esiteks tuleb kinnitada analüsaatori usaldusväärsus. Teiseks tuleb leida seadmele tootja. Kolmandaks tuleb muuta seadusi, et uut seadet saaks nagu alkomeetreid kasutada tõendina kohtus. Kommusaar ei osanud öelda, kui kaua võiks kogu protsess aega võtta.

Politseikapten Andres Kirsingu sõnul on projekt väga oluline, sest ühendab politseitöö ja teaduse. Veel tõi ta välja, et seade kiirendaks politseitööd ning muudaks ekspertiisi ebavajalikuks. Praegu valitseb olukord, kus kui kiirtestiga saadud positiivne tulemus inimesele ei meeldi, suunatakse juhtum edasi kohtuekspertiisi, kus tehakse selgeks tõde. Kirsingu sõnul on politseil esialgu plaan soetada kaks seadet.

Kommentaarid