Annelinna kerkib ujula asemel liivaväljakuga spordihoone

Kaks aastat tagasi Annelinna Ihaste tee 9 krundile ujula rajajat otsinud Tartu linnavalitsus muutis konkursi tingimusi, misjärel võitis 28. oktoobril enampakkumise ettevõtja Vallot Mangus, kes oma meeskonnaga kavatseb ehitada spordihoone, kus saab mängida sulgpalli ja rannavõrkpalli.

2018. aastal kuulutas Tartu linnavalitsus esimest korda välja hoonestusõiguse konkursi krundile, mis asub A. Le Coq spordihoone kõrval ja Eedeni kaubanduskeskuse vahetus läheduses. Linnavalitsus määratles toona, et krundile võib ehitada üksnes ujula, kuid sooviavaldusi ei tulnud. Linnavalitsus pidi mõtlema, mida krundiga edasi teha, sest Tartu linnas on puudu nii spordisaalidest kui ka ujulatest. 

Tartu abilinnapea Reno Laidre ütles, et hoonestusõiguse pakkumine oli veel aasta pärast konkursi lõppu jõus, mil oli võimalik tulla linnaga koostööd tegema. Linn otsis ka ise võimalikke partnereid, kuid tulemuseta. “Ujula puhul me räägime teenusest, mille väljaehitamine, ülalpidamine ja haldamine on väga kallis,” ütles Laidre. 

Uus ujula tuleb Tartusse hoopis Lõunakeskuse juurde. Nii saab Laidre sõnul senine ujumisradade puudus lahendatud ja Ihaste tee 9 krundile võib ehitada spordihoone mis tahes spordiala harrastamiseks.

Ihaste tee 9 asuva krundi hoonestamise suulisel enampakkumisel osales neli soovijat. Krundi lõpphinnaks kujunes 59 940 eurot, mis oli alghinnast 15 korda kõrgem. “Alguses tahtsime krundi väga soodsalt anda, me ei lootnud sealt suurt raha teenida, vaid saada teenuse,” ütles Laidre.

Laidre sõnul on soov linna veel üks ujula või spordihoone saada niivõrd suur, et ei ole aega oodata 15 aastat, kuni linnal endal tekib ujula ehitamiseks raha. Praegu läheb linna raha koolide renoveerimiseks. Koostöös erasektoriga on linna võimalik kiiremini, 2–3 aastaga uusi sportimisvõimalusi luua. 

Manguse sõnul algatas idee teha Ihaste tee 9 krundile spordihall sulgpallitreener Mart Siliksaar. Mangus jõudis projekti juurde, sest tekkis võimalus investeerida ja ta mängib ise rannavõrkpalli. Nii sai Manguse sõnul mõeldud, et võiks sulgpalli ja rannavõrkpalli ühte spordihoonesse tuua. 

“Väga tõsine teenimiskoht äriprojektina spordihall ei ole, see on selge,” ütles Mangus.

Siliksaare sõnul tuleb kaks kolmandikku hallist liival spordi harrastamiseks, mis on Tartu linna elanike seas populaarne. “See on juba meie kui tegijate meisterlikkus ja töö, mida me peame igapäevaselt hakkama tegema, et hoonet täita,” ütles Siliksaar. Lihtne on Siliksaare sõnul betoon püsti panna, kuid hoone majandamine tahab tõsist pühendumist ja meeskonda, kes sellega tegeleb.

“Tartu on täna Eesti sulgpalli pealinn, meil on karjuv väljakute puudus,” ütles Siliksaar. Tema sõnul ei leiuta nad midagi uut, vaid teevad asju, mida on Tartu linnas vaja edasi arendada.

SA Tartu Sport juhataja Eve Lille sõnul mõjutab uue rannahalli ehitamine kindlasti kõrval asuva A. Le Coq spordihoone tegemisi, kuid milliseks olukord täpselt kujuneb, Lill öelda ei osanud.

Kommentaarid