Detailplaneering, mille alusel tahetakse Kvartali keskusele kaks korrust peale ehitada, läheb vastuollu Tartu üldplaneeringuga. Konfliktile pakub lahenduse mänguline Tartu maastik.
Tänavu juunikuus algatati Riia tn 2 krundi detailplaneering, et Kvartali keskusele kaks korrust peale ehitada. Sellega kasvaks Kvartali maapealsete korruste arv seitsmeni. Selline plaan läheb aga vastuollu Tartu linna üldplaneeringus sõnastatud põhimõttega, et Tartu kesklinna ei ole lubatud ehitada kõrgemaid kui kuuekorruselisi hooneid.
Kvartali keskuse kommunikatsioonijuht Kertu Punger ütles, et Kvartalit plaaniti laiendada juba 2013. aastal, kui keskuse rajamiseks korraldati arhitektuurikonkurss. Nüüd otsustati plaaniga edasi minna ja algatati arutelu, kuidas laiendamist teostada. Arutelu toetub Kadarik Tüür Arhitektid OÜ eskiislahendusele, kelle arhitektuurilahendus võitis 2013. aasta konkursi.
Kuigi Kvartali keskuse laiendamine oli plaanis juba varem, siis enne detailplaneeringu algatamist ei saanud selle plaaniga edasi liikuda. Tartu detailplaneeringute teenistuse juhataja Aire Priks põhjendas seda sellega, et kui hoone rajamiseks valminud detailplaneeringus ei ole juurdeehitust paika pandud, siis ei ole selle jaoks ehitusluba võimalik väljastada. Priksi sõnul tuleb juurdeehituse loa saamiseks koostada uus detailplaneering ja seda Kvartali keskuse omanik suvel tegi.
Vastuolu Kvartali keskuse laiendamise ja Tartu linna üldplaneeringu vahel Priks ei näe. Tema sõnul on kesklinna lubatud rajada seitsme- ja kaheksakorruseliseid hooneid juhul, kui on põhjendatud, et see rikastab linnapilti. Kvartali keskuse laiendamise puhul on Tartu linn sellise järelduse teinud, ütles Priks.
Priksiga nõustub Kertu Punger, kes samuti konflikti ei näe. Punger arutles, et kuna Riia tänavat pidi Emajõe suunas liikudes kesklinn langeb, siis hoolimata sellest, et hoonetel võib olla erinev arv korruseid, näivad nad vaatlejale sama kõrged. Isegi kui hoonete korruste arv on erinev, siis linnapildis paistavad nad sama kõrged.
Tartu linna üldplaneeringu- ja arenguteenistuse juhataja Indrek Ranniku selgitas üld- ja detailplaneeringu vastuolu sellega, et kuigi üldjuhul ei ole kesklinna kõrgemate kui kuuekorruseliste hoonete ehitamine lubatud, siis teatud juhtudel on erandid lubatud. Ranniku ütles, et kuue korruse piirang ei kehti siis, kui kehtiv detailplaneering valmis enne üldplaneeringut, samuti on kõrgem hoone osa lubatud, kui see moodustab hoone alla jäävast pinnast vähem kui kümnendiku. Kvartali keskuse laiendamist kommenteerides sõnas Ranniku, et kuigi keskuse kõrgemaks ehitamine lisab hoonele ligikaudu kümme meetrit kõrgust, siis ei muutu Kvartal naaberkruntidega võrreldes liiga kontrastseks ning tema hinnangul plaanitud juurdeehitus linnapilti ei riku
Kommentaarid