International Baccalaureate (IB) on Eestis pakutav ingliskeelne õppekava. Tallinnas saab IB õppekaval õppida gümnaasiumiastmes kolmes erakoolis ning ühes munitsipaalkoolis: Tallinna inglise kolledžis. Tallinna inglise kolledži IB gümnaasiumisse saavad kandideerida kõik noored ning vastuvõtt toimub konkursi alusel, kus võetakse arvesse õpitulemusi. Tartus saab IB õpet gümnaasiumiastmes vaid Miina Härma gümnaasiumis (MHG) ning seda eritingimustel: nimelt peab kandidaat olema diplomaadi või avaliku sektori töötaja laps. Vabade kohtade olemasolul saavad klassi kandideerida Tartu linnale prioriteetsete eraettevõtete töötajate lapsed. Need tingimused sulgevad uksed pea kõikidele rahvusvahelise taustaga lastele, kelle vanemad töötavad erasektoris.
Gruusiast pärit Gvantsa Kikalishvili pidi sel sügisel leppima tõsiasjaga, et tema laps ei saa Tartus gümnaasiumiõpinguid alustada. “Minu last diskrimineeritakse, sest tema vanemad töötavad erasektoris - see on uskumatu. Miks peaks last diskrimineerima tema vanemate töökoha tõttu?” rääkis Kikalishvili. Tallinnas sellist probleemi poleks, aga teise linna kolimine pööraks Kikalishvili sõnul kogu pere elu pahupidi: oleks vaja uut kodu ja töökohta.
Haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) rahvusvahelise hariduse peaeksperdi Marika Peekmanni sõnul on Tartus kindlasti arenguvõimalust. “Siin on ka linnal suur osa, et üks hetk oleks gümnaasiumiosa, mis pakuks rahvusvahelist haridust peredele, kes sihtrühma ei kuulu,’’ ütles Peekmann.
Tartu linnavalitsuse üldhariduse valdkonna juhi Reigo Ginteri sõnul on rahvusvahelistest peredest tulnud õpilaste arv väike, mistõttu ei ole erakoolid gümnaasiumiastme loomist ingliskeelse õppega võimalikuks pidanud. “Oleme suhtluses MHG, Tartu rahvusvahelise kooli ja HTM-ga, et leida, kuidas rahvusvahelistest peredest pärit õpilastel oleksid parimad võimalused haridust omandada Tartus,” ütles Ginter.
Probleemile lähiajal lahendust ei paista, seega jääb peredel üle vaid kaks valikut: Tallinnasse kolimine või Eestist lahkumine. “Lapsevanemana ei saa elada teadmisega, et sinu last diskrimineeritakse. Isegi kui lahkume Eestist jätkan ma selle eest võitlemist,” lubas Gvantsa Kikalishvili, kelle pere jaoks on tulevik endiselt ebaselge.
Kommentaarid