Petturid skeemitavad Tartu transpordikaartidega üha osavamalt

Image
-

Poole aasta jooksul on Tartu bussipiletitega seotud petuskeeme olnud mitmeid ning nende esinemise sagedus kasvab. Esimene pettus jõudis Tartu linnani aprillis, sellest järgmine alles juulis, septembrikuu jooksul oli neid aga juba kaks. Tavaliselt lastakse ühel päeval ringlusesse mitu postitust, näiteks kolmandal septembril postitas Facebooki kasutaja Ühistransport Tartus lausa kolm petva sisuga postitust.

Tartu Linnatranspordi juhi Roman Meeksa sõnul varieerub pettuste ülesehitus. Muutub postitaja nimi, kuulutuse tekst ja ka näiteks see, et kas müüakse kuu- või aastapiletit. Olemuselt on aga postitused alati üles ehitatud sarnaselt: reklaamitakse, et on toimumas kampaania, mille käigus saab bussiga sõita kas odavamalt või tasuta ja seejärel suunatakse klikkima lingile, et endale Tartu transpordikaart soetada. Lingi taga ei peitu aga sõidukaart, vaid pettus, mis röövib inimestelt raha. Inimeste ärgitamiseks kasutatakse lauseid nagu “Kiirusta, pakkumine kehtib esimesele 500 inimesele!”. Lisaks on postituse kommentaaridesse sageli pandud realistlik foto inimese käest, mis hoiab transpordikaarti, pildi juurde on lisatud sõnum nagu näiteks “Täname suurepärase kaardi eest!” “Pettused on muutumas väga tõetruuks, ma ei imestaks, kui nad varsti petavad meid endid ka ära,” sõnas Meeksa. Tema sõnul on praeguse seisuga Tartu Linnatranspordile helistanud kaks pettuse ohvrit.

Tartu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialisti Rutt Ernits-Supsi sõnul on info nendeni jõudnud linnakodanikelt, kes helistavad, et uurida, kas postituste sisu on tõene. Peale iga teavitust on Tartu linn teinud ka oma Facebooki seinale postituse, et teisi kodanikke hoiatada. Ernits-Supsi sõnul pole pettuse tõkestamiseks peale petvast kontost teada andmise midagi teha.

Tartu menetlustalituse uurimisgrupi juht Anu Nigol nentis, et pettused on Eestis väga levinud ja skeemid muutuvad aina usutavamaks. Tema sõnul on parim viis kelmide vastu võitlemiseks inimeste teadlikkuse tõstmine. Ta rõhutas, et kõige olulisem on oma PIN-koodid ja paroolid jätta enda teada. “Mitte ükski asutus ei küsi inimeselt seda infot ning kui keegi küsib PIN-koode, siis on suure tõenäosusega tegemist petturiga,” selgitas ta.

Kommentaarid