Aparaaditehase lähedal, Riia tänav T28 kinnistul asub tasuta ja ajalise piiranguta 180-kohaline parkla. Aparaaditehases asuva restorani Kolm Tilli töötaja Christina Kasesalu pargib auto tööle minnes just sinna, sest muud ajalise piiranguta parkimisvõimalust piirkonnas pole. Kasesalu sõnul on ta sageli sunnitud auto kuhugi vahele pressima või rohealale parkima. Ükskord sai ta rohealale parkimise eest ka hoiatuse. „Tehke trahvi siis, mul ei ole kuhugi parkida,‟ ütles Kasesalu.
Kasesalule jääb arusaamatuks, miks on parkla pidevalt ja isegi öösiti täis. Samas on parklas Kasesalu arvates autosid, mida ei kasutata või mis näevad välja nagu romud. Augustis viidi tema sõnul parklast ära auto, mis seisis mitu kuud sisse löödud akende ja tühjade rehvidega.
Sarnane mure on Eedeni keskuse kolmekorruselises parkimismajas, mis on päeval tasuta ja ajalise piiranguta, ent öösel on parkimine keelatud. Eedeni haldusjuhi Ahto Pariotsa sõnul paneb keskus parklasse pikalt seisma jäänud auto esiklaasile hoiatava kirja. Pariots märkis, et kui auto on väga kauaks jäänud, palub keskus auto eemaldamisel linnavalitsuse abi.
Tartu linna järelevalveosakonna juhtivmenetleja Ülle Neeme sõnul tegeleb linn seisvate autodega eeskätt siis, kui linnavalitsus on saanud kodanikelt sellekohase teabe või on auto silmanähtavalt romu. Neeme kinnitusel saadab linn pikalt seisma jäänud autoomanikule teavitava kirja ja palub romusõiduk ümber parkida või ära viia. Kui parkimiskohal seisev sõiduk on korras, ei takista teiste autode liiklemist ega riku eeskirju, ei saa Neeme sõnul auto ära viimist nõuda ega omanikku trahvida.
Tartu linnamajanduse osakonna teedeteenistuse liikluskorralduse spetsialist Urmas Kõrgvee kinnitas, et pärast hoiatuse saamist teisaldab üle 60 protsendi autoomanikest oma sõiduki ise. Üksikute juhtumite puhul tegeleb Kõrgvee sõnul autode teisaldamisega linnavalitsus.
Kõrgvee sõnul on pikemalt seisma jäänud sõidukitel sageli täitmata liiklusseadusest tulenevad tehnonõuded, mistõttu võib sõiduk olla keskkonnale ohtlik. Autode seisma jätmisel on Kõrgvee hinnangul erinevad põhjused: sõiduki ost või müük, omanikuvahetus, omaniku surm, kolimine välisriiki või tervislikud põhjused ehk autoomanik ei suuda oma terviseseisundi tõttu sõiduki eest hoolt kanda.
Ülle Neeme sõnul on linn muutnud paljud ajalise piiranguta parkimisalad seisvate sõidukite tõttu lõpuks ajalise piiranguga parklateks. Samuti saavad elanikud romusõidukitest või kaua ühel kohal seisnud autodest teavitada linnavalitsust. Heakorraprobleemidest saab teada anda Tartu linna infotelefonile 1789, e-posti aadressile infokeskus@tartu.ee või jätta teade Tartu linna kodulehele https://tartu.ee/et/1789.
Kommentaarid