Heino Elleri muusikakooli direktori Kadri Leivategija sõnul ei soovi noored sageli kooridirigeerimist õppida, sest amet ei paku suurt sissetulekut ja tihti tuleb töötada ots otsaga kokku tulemiseks ka mujal. Eesti Koorijuhtide Liidu tegevusaruande põhjal oli selle aasta kolmandas kvartalis keskmine töötasu 650 eurot.
Elleri muusikakooli kooridirigeerimise osakonnajuhataja Küllike Joosing tõdes, et kooridirigentide vajadus on palju suurem kui noorte hulk, kes seda eriala õpivad. „Praegune õppijate arv ei suuda katta tegelikku nõudlust,” ütles Joosing.
Joosing tõi esile, et sageli tuleb õppida paralleelselt ka teist eriala, et laiendada oma töövõimalusi, mistõttu ei pruugi kooridirigeerimine üksi olla piisavalt atraktiivne. Ta lisas, et kahe eriala omandamine on üsna mahukas.
Muusikakooli kooridirigeerimise erialal tudeeriv Arp Eerik Raindla õpib kõrvalt teist eriala Tartu Ülikoolis, et oma tulevikku kindlustada. „Paljud peavad juhatama mitut koori või töötama teisel ametil, et elamiseks vajalik summa kokku saada,” rääkis Raindla.
Kooridirigeerimise osakonnajuhataja Joosing nentis, et hetkel ei ole piisavalt äsja vastava ettevalmistuse saanud dirigente, kes oleksid valmis üle Eesti tegutsema. „Koorid uurivad minult vabu dirigente, kuid mul on keeruline kedagi soovitada, sest kõik on juba igal pool hõivatud,” sõnas Joosing. „Paljud on suundunud suurematesse keskustesse, kuid on vaja noori, kes oleksid valmis maapiirkondades töötama.”
Muusikakooli direktor Leivategija lisas, et laulupeo korraldajad on loonud võimalusi, et alustavad kooridirigendid saaksid end varakult proovile panna. „Aastatega on pööratud tähelepanu sellele, et noored saaksid laulupidudel oma debüüdi teha,” selgitas Leivategija.
20 aasta jooksul on kooridirigentide puudus süvenenud. Kooridirigeerimise eriala tudengi Raindla sõnul on vaja noortel kooridirigentidel kindlustunnet, et pärast kooli lõpetamist ootaks neid ees kindel sissetulek.
Kuigi laulupeole on tung suur, märkis muusikakooli osakonnajuhataja Küllike Joosing, et kooridirigeerimise juurde on vaja tuua rohkem inimesi. Joosingu sõnul aitaks tudengite huvi tõsta see, kui muusikaõpetust muuta laiapõhjalisemaks, võimaldades õppida mitu eriala korraga.
Kommentaarid