Noored võitlevad kaaperdatud sõna algse tähenduse eest

Image
Noor lugemas ajalehte

Sõna „woke“ kasutati 1930. aastatel hoiatusena, et USA mustanahalised oleksid ühiskonnas ettevaatlikud. Terminiga võib ka kirjeldada võitlust sotsiaalse ebaõigluse vastu, teadlikkust süsteemsest ebavõrdsusest ja rassismist. Konservatiivid on loonud terminile aga uue tähenduse, mis kritiseerib sotsiaalse õigluse liikumist ja süüdistab selle pooldajaid sallimatuses või äärmusluses. Bakalaureusetöö „Woke-diskursus Eesti ajakirjanduses“ autori Mirjam-Meerit Metsa sõnul kasutab enamik Eesti ajakirjanikke konservatiivide loodud tähendusega sõna.

Mets rääkis, et oluline on kriitiliselt mõelda, millised huvigrupid on mõiste definitsiooni taga ja mida mõistega väljendatakse. Ta lisas, et kui ajakirjanik kasutab woke’i progressiivseid inimesi halvustavas tähenduses ega seleta lahti selle tausta, siis taastoodab ta konservatiivset agendat. Metsa sõnul teeb halvustavate väljendite kasutamine keeruliseks näiteks LGBT+ õiguste käsitlemise. „Selline protsess pidurdab ühiskondlikku debatti. Inimeste avatus sotsiaalsest solidaarsusest rääkida ja valmisolek selle eest välja astuda kahaneb,“ ütles Mets.

Õhtulehe arvamustoimetuse reporter-toimetaja Kätri Kiilberg rääkis, et Eesti arvamusartiklites samastatakse woke’iga näiteks kliimaaktiviste, lihtsalt noori ja lumehelbekesi. Kiilbergi sõnul ei ole mitmed ajakirjanikud woke’i enda jaoks defineerinud, vaid kasutavad seda selleks, et üht maailmavaadet kritiseerida ja sotsiaalse õigluse liikumist maha teha. „Sarnane asi toimub lausega „noored on lumehelbekesed“, millega soovitatakse muretsemine lõpetada ja maha istuda. Eesmärk on teha inimese üle nalja, et ta näiteks enam sinu vaadetega vastuolulisi sõnumeid ei edastaks,“ ütles Kiilberg.

Progressiivse Liikumise juht Kristin Tõnisson kirjeldas end woke-noorena. Tema sõnul tähendab see näiteks informeeritust sotsiaalsetest, majanduslikest ja poliitilistest ühiskonna probleemidest. „Meie generatsioon ei ole lumehelbekesed, vaid proovime muuta maailma paremaks paigaks. Kui seda meeles pidada, loodan, et varasemalt woke’i sarkastiliselt ja pessimistlikult suhtunud inimesed soovivad samuti maailma parandada,“ ütles Tõnisson.

Ajakirjanduses woke’i uurinud Mets soovitas edaspidi kasutada näiteks väljendit „sotsiaalse õigluse liikumine“. Ta lisas, et algse mõiste tagasi võtmine on võimalik, kui mõiste kaaperdatust laiemalt teadvustama hakatakse ja peetakse oluliseks sellele vastu astuda. Tema arvates on noored valmis sõna kasutama, kuid seni tuleks woke’i mõistega siiski teadlikult ümber käia. „Ajakirjanikel tuleks meeles pidada woke’i kaaperdatud, relvastatud olemust ning pigem kasutada konkreetsemaid termineid,“ ütles Mets.

Sildid

Kommentaarid