TAI läbi viidud möödunud ehk 2017/2018 õppeaasta uuringus koges depressiivseid seiku 11–15-aastastest 40% tüdrukutest ja 26% poistest. Viimase raporti kohaselt elas läbi depressiivseid seiku 45% tüdrukutest ja 23% poistest. Poiste puhul on alates 2010. aastast näha depressiivsete seikade esinemise väikest langust kolme protsendi võrra võrreldes eelmise uuringuperioodiga. Tüdrukute puhul jätkab näitaja kasvu, olles võrreldes 2018. aasta uuringuga tõusnud keskmiselt viie protsendi võrra.
Tervise arengu instituudi krooniliste haiguste osakonna juhataja Merle Haviku sõnul toimub 11–15-aastastel iga nelja aasta tagant kooliõpilaste tervisekäitumise uuring, milles küsitakse, palju nad on viimase 12 kuu jooksul kogenud depressiivseid seiku. ‘‘2010. aastast alates on depressiivseid seiku kogenud poiste ja tüdrukute arv pidevalt tõusnud,’’ nentis Havik. Tema sõnul võib üks põhjus olla ümbritseva keskkonna negatiivsus, mis noorte vaimset tervist mõjutab. Haviku sõnul kajastatakse meedias tihti negatiivseid teemasid, kuid oluline on tuua välja ka positiivseid ja lootustandvaid külgi.
Tartu Ülikooli vilistlase Kadi Palla 2024. aasta magistritöös (‘‘Laste ja noorte vaimse tervise ja heaolu edendus ning vaimset tervist ohustavate riskide ennetamine Eestis: ekspertide vaade’’) on ta uurinud noorte vaimse tervise probleeme. „Kui me märkame probleemi varakult, saame suunata noori vajaduspõhise abi juurde, mis vähendab hilisemaid riiklikke tervishoiukulude koormust,” selgitas Palla. Tema sõnul pakuvad koolitusi Eesti koolide töötajaskonnale näiteks MTÜ Peaasi. Palla sõnul ei pruugi sellegipoolest jõuda koolitused igasse kooli, olenedes õppeasutuse juhtkonna seisukohtadest. Palla sõnul tuleb probleemile tähelepanu pöörata ja arendada noortele tuge pakkuvaid võimalusi, neid ümbritsevates keskkondades.
Harju maakonnas asuva Muraste kooli psühholoogi Avelin Alliksaare sõnul on vaimse tervise probleeme kogu aeg olnud, aga mingid teemad on praegu julgemalt näha. Tema sõnul on 11–15. aastaste noorte seas ärevuse erinevaid vorme rohkem. ‘‘On raske öelda, kas need probleemid on sagenenud või neid lihtsalt märgatakse rohkem,’’ ütles Alliksaar.
Kommentaarid