Faktikontroll: Lisaaine E 120 ei tekita MRSA-d ega artriiti

Image
Kuvatõmmis Margus Kajastu Facebooki postitusest

Toiduainete ja kosmeetikatoodete pakenditele kui E 120 märgitud värvaine koosneb Euroopa toiduohutusameti 2015. aastal avaldatud teadusartikli põhjal karmiinist, karmiinhappest ja košenillist, mida saadakse kuivatatud emase kilptäi kehavedelikest. Lisaainet kasutatakse kosmeetika- ja toiduainetööstuses toodetesse punase värvi lisamiseks.

Kajastu kommenteeris, et tõlgib heebrea keelest erinevaid judaismi ja koššeriga seonduvaid materjale eesti keelde ja neist pärineb ka postituses olev väide. Kajastu sõnul on E 120 ehk kilptäid juutide jaoks mürk, mis tekitab põletikku ja MRSA-d.

Juudid peavad tarbima koššertoitu ehk usus lubatud ja ususeadusi järgides valmistatud toitu. Koššertoiduga tegelev organisatsioon OU Kosher Certification Agency selgitab oma kodulehel, et suurema osa organisatsioonide jaoks pole karmiini puhul tegemist koššertoiduga. Seega ei söö juudid karmiini sisaldavaid toite mitte seetõttu, et karmiin oleks mürgine, vaid sest see ei vasta nende usulistele tõekspidamistele. Koššerile vastavalt kilptäid küll kuivatatakse, aga hilisem putukate keetmine värvi saamiseks läheb koššeri nõuetega vastuollu. Samuti on juudid erimeelt, kas putukad üldse liigituvad koššertoiduks või mitte.

Tartu Ülikooli kliinikum on oma kodulehel kirjutanud, et MRSA on nahal elav bakter, mis ei allu antibiootikumiravile. Bakter levib füüsilisel kokkupuutel, peamiselt käte kaudu. Euroopa toiduohutusamet selgitab ülevaates haiguse kohta, et kuigi toit võib olla saastunud MRSA-ga, pole seda siiani seostatud toiduga levivate haigustega. Seega ei saa järeldada, et bakter levib toidu kaudu.

Margus Kajastu väitel satub MRSA toidu sisse kilptäidega, kellest valmistatakse punast toiduvärvi ehk E 120: siiani pole ükski teadusuuring leidnud seost MRSA ja E 120 vahel. Kui näiteks lihasse oleks lisatud punast värvainet ja seeläbi satuks sinna MRSA, hävineks Soome toiduameti hinnangul bakter liha kuumtöötlemisel. See tähendab, et risk haigusesse toidu kaudu nakatuda või sellesse surra, on väga madal.

Ameerika Ühendriikide riikliku artriidi, luu- ja lihaskonna ning nahahaiguste instituudi kodulehel on kirjas, et artriit ehk liigesepõletik on haigus, mille tagajärjel tekib liigesepiirkonda valu, turse ja liigese liigutamine muutub raskeks. Reumatoloog Riina Kallikorm kirjutab veebilehel kliinik.ee, et liigesepõletiku tekkepõhjusi on palju, näiteks nakkushaigused, ainevahetushäired, organismi ülitundlikkusreaktsioon või immuunsüsteemi talitluse häired. Kuigi 2015. aastal USA rahvusliku meditsiiniraamatukogu veebilehel avaldatud kohortuuringu põhjal on leitud seoseid allergiliste haiguste ja reumatoidartriidi vahel, ei saa väita, et karmiini sisaldavate toitude tarbimine suurendaks artriiti haigestumise riski. Siiani pole teaduses E-ainete tarbimise ja artriiti haigestumise vahelist seost uuritud.

MRSA-sse või artriiti haigestumisel pole olemasolevate teadusuuringute põhjal seost lisaainetega, sealhulgas E 120-ga. Küll aga on varasemad uuringud näidanud, et karmiin võib põhjustada allergilisi reaktsioone ja astmat.

Laste ja noorukite allergiakeskuse osakonnajuht Tiia Voor viitab 2009. aastal tehtud ülevaatele „Hypersensitivity reactions to food additives” (Ülitundlikkusreaktsioonid toidu lisaainete suhtes - toim). Ülevaatest selgub, et kuigi E-aineid tarbitakse palju, on nende põhjustatud allergilised reaktsioonid väga haruldased. Lisaainete mõjusid tervisele on seni uuritud toetudes vaid kindlatele juhtumitele. Juhtumid on olnud enamjaolt kerged ja mõjutanud nahka, seedetrakti, hingamisteid ning põhjustanud harva tõsist allergilist reaktsiooni.

Siiski on Euroopa toiduohutusameti kodulehel avaldatud uuringus osutatud mitmele juhtumile, kus inimestel on tekkinud karmiini sisaldavate toitude ja jookide tarbimisel eluohtlik allergiline reaktsioon. Allergiline reaktsioon väljendus kõige sagedamini nahal punaste laikude, lööbe, hingeldamise, südamepekslemise, astma ja kõhulahtisusena. Allergiliste reaktsioonide ohu tõttu on soovitatav vältida kokkupuudet allergeenidega nii palju kui võimalik.

Väide on vale, sest MRSA ja artriidi tekkepõhjuste hulka ei kuulu E-ained, sealhulgas karmiin.

Sildid

Kommentaarid