Kui lugeja laenutus tähtaeg hakkab kätte jõudma, saadab raamatukogu meeldetuletuseks teavitusi, et lugeja raamatu tagasi tooks või tähtaega pikendaks. Tartu Ülikooli raamatukogu teenindusosakonna juhataja Olga Einasto sõnul ei pea osad lugejad raamatukogu piisavaks autoriteediks ning meeldetuletustele ei reageeri.
Neil lugejail, kellele on raamat aastaks või isegi kauemaks kätte jäänud, võib viivis kuhjuda üle saja euro. Einasto rääkis, et neil on olnud ka lugejaid, kelle võlg ulatus kahesaja euroni.
TÜ raamatukogus on tavaline viivis ühe raamatu kohta 10 senti päevas. Kui tegemist on 24 tunni laenutusega, siis hakkab viivis kogunema iga möödunud tunni eest.
Kui viivis jõuab kahe euroni, blokeerib raamatukogu töötaja lugeja õigused ning ta ei saa enam raamatuid laenutada. Viivis hakkab kogunema, kui lugeja laenutus tähtaja möödudes raamatut ei tagasta või tähtaega ei pikenda.
Ülikooli raamatukogu tegeleb oma võlgnike nimekirjade üle vaatamisega mitu korda aastas. Viimati tegi raamatukogu seda möödunud kevadel ning 35 tuhandest aktiivsest lugejast ähvardati inkassoga sada viitekümmend. Esmalt saatis inkasso neile hoiatuse, mille peale paljud reageerisid, sest Einasto sõnul hakkas Inkasso tegelema vaid 36 lugejaga.
Inkassosse pöördumine on viimane variant, mida TÜ raamatukogu kasutab. “Inimestel, kes sinna satuvad, jääb märk maha,” rääkis Einasto. “Nad ei saa enam pangalaenu võtta, sest pank kontrollib ja avastab, et inimene on kuskil võlglaste nimekirjas.”
Seda, kui palju viiviste pealt Ülikooli raamatukogu sissetulekut teenib, ei oska Einasto öelda. Ta rääkis, et kahjuks on selliseid inimesi palju kellel viivised paari-kolme päeva eest tekivad ning pea iga päev tuleb keegi, kes oma paarikümnesendist viivist tasuvad, tuleb iga päev.
Tartu linnaraamatukogus on lugejaid üle 58 600, kellest mingisugune viivis on peaaegu igal neljandal lugejal ehk umbes 14 000 inimesel. Viivisega lugejatest omakorda rohkem kui pooltel ehk umbe 8000 lugejal on see suurem kui üks euro.
Tartu linnaraamatukogu avalike suhete juht Liina Raju rääkis, et keskmiselt laekub raamatukogule viivistest 2000–2500 eurot kuus. “Viivistega kogutud raha läheb lugejatele tagasi,” rääkis Raju. Kogutud raha kasutab raamatukogu uute raamatute ostmiseks ning sündmuste korraldamiseks.
TÜ sotsiaalteaduste valdkonna raamatukoguhoidja Maio Vaniko rääkis, et raamatute pidevas liikumises olemine on kooliraamatukogudele eriti oluline, sest välja laenutatakse õppetööks vajalikku materjali.