„Eelmise hooaja lõpus oli näha, et publik saab otsa,” sõnas „Kirsiaia” lavastaja ja Vanemuise teatri näitleja Priit Strandberg. Vanemuise teatri kodulehel uuema eesti teatri klassikavaramuks nimetatud lavastust mängiti 2023. aasta veebruarist selle aasta kevadeni 29 korral. Strandbergi sõnul kogunes lavastusel esituskordi isegi üsna hästi.
Pseudonüümi all esinev teatrikriitik Danzumees ütles, et „Kirsiaia” lühikesel elueal võib olla mitu põhjust. Esiteks see, et lavastusel on läbi aegade olnud mitmeid versioone ja kui lavastus eelnevatest ei erine, ei taha publik järjekordset „Kirsiaia” tõlgendust vaatama minna. Teisalt rääkis ta, et näiteks tema enda kodused ei taha pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale vene autorite teoseid lugeda või üleüldiselt Venemaaga seotut näha.
Danzumees lausus, et midagi sarnast, põlgust vene autori vastu, on kostunud ka Fjodor Dostojevski lavastamise kohta Tallinna Linnateatris. „Ülestähendusi põranda alt” ei ole seal Danzumehe sõnul eriti menukas.
„Ise pole tahtnud näiteks Endla „Kolme õde” vaadata, sest kohe üldse ei lähe korda, et need venelannadest õed seal oma sugulastega maid jagavad ning muudkui Moskvasse igatsevad,” rääkis Danzumees.
Selle, et „Kirsiaia” mängukavast väljajätmise põhjus võib olla Venemaa agressioon Ukrainas, lükkas Vanemuise dramaturg Sven Karja ümber. Teatri poole pole külastajad sellise murega pöördunud. Samas ei ole Karja sõnul teater ka publikult lavastuse kohta tagasisidet küsinud. „Kui vaatate eesti teatrite mängukavasid, siis näete, et vene autorite teosed ei ole sealt sugugi kadunud, ehkki kindlasti on neid jäänud vähemaks,” lausus Karja.
Teatrikriitik Karin Allik ütles, et vene klassika vastaseid ei ole teatrihuviliste hulgas nii palju, et nende vastasus suudaks lavastusi mängukavast maha kanda. Alliku sõnul on „Kirsiaia” mängukavast väljajätmise põhjused pigem kunstilised.
Teatrikriitik Danzumees rääkis, et need, keda teose autori päritolu ei häiri, käivad ja vaatavad etenduse ära, kuid sealt edasi jäävad saaliread hõredamaks. Pikemaajaliseks (näiteks 2–4 aastat) püsimiseks peab Danzumehe sõnul siiski massidega arvestama.
Teatrikriitik Allik sõnas, et lavastajad peaksid vene autorite materjali kriitilise pilguga läbi vaatama, kuna võib leida vene kultuuri ülistamist.
Kriitik Danzumees ütles, et vene autor oleks rahvale vastuvõetav vaid siis, kui lavastuses oleks näha Venemaa vastasust. Siiski ei pruugi publik enne piletiostu sellest teadlik olla.
Mõlemad teatrikriitikud rääkisid, et kuigi vene autorite lavastamise traditsioon on Eestis pikk, võiksid lavastajad vaadata kuhugi mujale, näiteks põhjamaade autorite poole.
Kommentaarid