Teatris arvestatakse kuulmispuudega inimeste vajadustega

x

Uus teatrihooaeg on alanud ja pead tõstab kuulmis- ja nägemisvaegusega inimeste kultuurist osa saamise teema.

Tartumaa vaegkuuljate ühingu juhatuse esimehe Heli Veide sõnul on kuulmispuuetega inimeste teatris käimise võimalused aasta-aastalt märkimisväärselt paranenud. Näiteks polnud sajandi alguses teatrites ühtegi seadet, mis võimaldaks kuulmispuudega inimesel saada sarnast elamust kui teised külastajad. Tema sõnul on viimase kümnendi jooksul on teatrid aga kasutusele võtnud uusi süsteeme, et olukorda muuta.

Veide ütles, et Teater Vanemuine pakub uudse lahendusega seadet: silmusvõimendit. See püüab kaugemalt tulevaid helisid ning suunab need kvaliteetselt kuuldeaparaati. Vanemuise teatri kodulehel kirjutatakse, et tänavu pakutakse kolmel etendusel ka kirjeldustõlget ja tiitreid.

Samas nentis Veide, et olukord pole täiesti roosiline. Tiitreid, mis asuvad lava kohal tablool, on ebamugav jälgida, sest kael väsib. Samuti võivad tiitrid ja laval toimuv olla ajaliselt nihkes. Ka silmusvõimendi ei pruugi anda soovitud tulemust: seade võib osades saali tsoonides säriseda ja see rikub teatrielamuse sootuks.

Kui mõni kuulmisvaegusega inimene soovib mõnda teist Tartu teatrit külastada, tuleb sellest varasemalt teada anda. Eesti teatri agentuuri teatriinfo koordinaator Karin Allik ütles, et vaegkuuljatel on võimalus kasutada kirjutustõlketeenust, kuid selle peab tellima vaegkuulja ise. Teenuse kasutamine on vaegkuuljale tasuta, sest arve tasub Euroopa Liidu Sotsiaalfond või riik.

Vaegkuuljate initsiatiivile loodab ka Tartu teater Must Kast. Teatrijuhi Merilyn Elge sõnul on võimalik viipekeeletõlge tellida etendusele siis, kui vähemalt üks vaegkuulja avaldab selleks soovi. Sellisel juhul ei pea teater ise tõlke eest maksma. Elge sõnas, et novembris plaanivad tulla etendust vaatama kaks vaegkuuljat, kes on tellinud viipekeeletõlgi ning teatrilt paluti abi tõlke loomisel. Enne etendust võimaldatakse vaegkuuljatel lava ja näitlejate kostüümidega ka tutvuda.

Kompetentsikeskuse kodulehel kirjutatakse, et Eestis on üle saja tuhande vaegkuulja, kes peavad igapäevaselt kasutama tehnilisi abivahendeid. Seetõttu on varasemalt olnud keeruline kultuurisündmustest osa võtta.

Sildid

Kommentaarid