Tartu Waldorfgümnaasiumis tekitavad varasemaks tõstetud lõpueksamid pinget õpetajatele ja õpilastele

Gümnaasiumi õpilased klassiruumis

Käesoleval õppeaastal toimuvad põhikooli lõpueksamid üle kuu aja varem, kuid otsus on toonud kaasa Tartu Waldorfgümnaasiumi õpetajatele ja õpilastele lisakoormust.

Möödunud õppeaastal toimus põhikooli eesti keele lõpueksam 31. mail, kuid sel korral toimub see 22. aprillil. Kuu aega varasemaks nihkunud eksamisüsteem kehtib ka matemaatika- ja valikeksami puhul, mille tõttu on õpilastel vähem aega ette valmistuda.

Tartu Waldorfgümnaasiumi juht Anne-Lii Kerge selgitas, et muudatuse tõttu peavad õpetajad oma õppeplaani ümber tegema, et valmistada õpilasi eksamiteks lühema ajaga. Siiski sõnas Kerge, et katastroofilisi tagajärgi ta ümberkorralduse tõttu ei karda. ,,Koolielu on pidevas muutumises, tuleb see siis kas seest- või väljastpoolt,” rääkis Kerge.

Tartu Waldorfgümnaasiumi üheksanda klassi klassijuhataja Viivi Järve sõnul tekitab eksamite varasemaks toomine õpetajate töös raskusi, sest see võtab umbes kuu jagu õpetamisaega ära. „Praegu on veel kooliaasta alguses raske öelda, kui suurt mõju otsus avaldab, kuid kindlasti teatud määral,” märkis Järve.

Waldorfgümnaasiumi üheksanda klassi õpilase Jaagup Peetsalu sõnul on küll õppekoormus suurenenud, kuid tema meelest on see tingitud kooliastmest. „Õpetajad rõhutavad küll kiiremat tempot ja süvenemiseks jääb vähem aega, kuid minu meelest ei ole olukord liiga hull,” lausus Peetsalu.

Seoses muudatusega jättis haridus- ja teadusministeerium gümnaasiumite sisseastumiskatsed ära ning asendas need vaid põhikooli lõpueksamitega, mille alusel edaspidi gümnaasiumitesse vastu võetakse. See muudatus on osa haridussüsteemi reformist, mille eesmärk on lihtsustada õpilaste üleminekut põhikoolist gümnaasiumisse.

Järve tõi esile muudatuse positiivse külje, et see eeldatavasti vähendab õpilaste puudumist tundidest kevadisel perioodil. „Eelnevatel aastatel oli tihti osa õpilasi sisseastumiskatsete ajal ära, mis segas õppetööd,” sõnas Järve.

Peetsalu sõnul on põhikooli lõpueksamite ümberkorraldus positiivne otsus, kuid tal on ka muresid. „Sisseastumiskatsed on iga kooli enda korraldada ning ma kardan, et mõned koolid jätkavad testide tegemist, mistõttu poleks eksamite aja muutmisel mingit mõtet,” lisas ta.

Kommentaarid