Majade energiatõhusus väljendab seda, kui palju kulub hoonete jaoks energiat. Suurem energiakulu tähendab omavalitsusele suuremat rahalist kulu. Tallinna tehnikaülikooli energiatõhususe alal tegutsev doktorant-nooremteadur Helena Kuivjõgi ütles, et ühe büroohoone näitel tõi maja energiatõhusamaks renoveerimine E energiaklassist D energiaklassi rahalist kokkuhoidu 22 protsenti aastas.
Kuivjõe sõnul on Tartu linnale kuuluvate hoonete hulgas energiatõhusaid maju vähe. “30 protsenti (Tartu linna– toim) hoonetest on kas A, B või C energiaklassiga ehk siis energiatõhususe mõistes paremuse poole peal,” ütles Kuivjõgi. Kõige energiasäästlikum on A energiaklass, kuid ka C energiaklass on Kuivjõe andmeil energiatõhus.
Tartu linnavolikogu revisjonikomisjoni esimehe Gea Kangilaski sõnul on Tartu linna kinnisvara vähene energiatõhusus probleem. Samas tõi Kangilaski esile, et linn on üritanud parandada oma hoonete energiatõhusust, tehes remonte lasteaedades. Kangilaski sõnul peaks linna siht olema see, et kõik uued hooned ehitataks väga energiatõhusaks.
Kangilaski lausus, et majade energiatõhusamaks renoveerimisel on rahast puudus. “Väga paljud koolid ja lasteaiad ootavad renoveerimist,” ütles Kangilaski. “Ma ei oska öelda, kas see (renoveerimine – toim) on piisavalt tõhusalt tehtud, eelarve on siin suureks takistuseks olnud.” Samas tõi Kangilaski esile selle, et hoonete energiatõhusamaks renoveerimine aitaks linnal raha kokku hoida.
Tartu linnavalitsuse linnavarade osakonna juhataja Kunnar Jürgenson ütles, et ta ei oska öelda, kui palju suudaks linn kokku hoida, kui linnale kuuluvad hooned renoveeritakse vähemalt C energiaklassi tasemele. Jürgensoni sõnul tuleb arvestada ka renoveerimiseks vajalike kuludega. “Kui see investeeringu tasuvusaeg on ebamõistlikult pikk, siis ei ole mõtet seda investeeringut ka teha,” ütles Jürgenson.
Jürgenson ütles, et mõnel juhul ei saagi linn hooneid energiatõhusamaks renoveerida, näiteks kultuuriväärtusega majade puhul. “Nii et tegelikult ei saa seda üksüheselt võrrelda, et ainult osadel on C (energiaklass – toim) ja ülejäänutel ei ole ja see on nüüd väga halb,” ütles Jürgenson.
Kommentaarid