Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Juhtkiri: Aga miks?

Hanna Luisa Grosberg | Foto: erakogu

Hanna Luisa Grosberg. Foto: erakogu
Hanna Luisa Grosberg. Foto: erakogu

Sattusin hiljuti rongis taas Tallinn-Tartu vahet sõites istuma ühe ema ja tema ligi 3-aastase lapse kõrvale. See laps oli mänguline, rõõmsameelne, viisakas, aga kõige silmatorkavamalt ka uudishimulik. “Miks sa sellele tädile oma telefoni näitasid?”, “Miks me ei tohi siin maha minna?”, “Miks mul on kummikud jalas, aga sul pole?”, “Aga miks, emme?”. Üks küsimus järgnes teisele ja see pani mind mõtisklema, millal ma ise võtsin aja, et küsida, miks ma tegelikult midagi teen või miks mu ümber asjad on just nii ja mitte teisiti.

Kui lapsed jõuavad vanusesse, et maailma uurida ja mõista, hakkavad nad ümbritsevat keskkonda kahtluse alla seadma ning "Miks?" on küsimus, mis aitab neil seda mõtestada. See on märk uudishimulikust meelest ning just selle üsna lihtsa küsimuse esitamise kaudu nad õpivad ja kasvavad. Miks me aga täiskasvanutena leiame, et lihtsam on minna justkui autopiloodile ning teha asju endalt ja teistelt põhjust küsimata?

Peegli peatoimetajana usun, et miks-küsimuste esitamine on võtmetähtsusega meid ümbritseva maailma sügavuti mõistmiseks. Kui küsimused algusega “kes”, "mis", "kus" ja "millal" võivad anda meile mingi arusaamise meie ümber toimuvast, siis võimaldavad just miks-küsimused süveneda sügavamale ning avastada sündmuste ja probleemide algpõhjuseid ja motivatsiooni. Selle kaudu avaldub inimese põhiline uudishimu, mis ajendab meid otsima teadmisi ja mõistmist. Miks-küsimused seavad kahtluse alla meie eeldused ja uskumused ning lõppkokkuvõttes suudame selle küsimuse esitamise kaudu – nii üksikisikute kui ka ühiskonnana – kasvada ja areneda.

Kuid mitte ainult filosoofiline mõõde ei tee miks-küsimust oluliseks, vaid ka selle küsimuse ajakirjanduslik väärtus. Ajakirjanike seisukohast on "Miks?”" küsimus otsustava tähtsusega tõe paljastamisel ja nähtuste sügavamaks avamiseks. Jätame korraks kõrvale uudise kirjutamise põhitalad ja tõstame baasinfo saamiseks vajalikud küsimused tahapoole. Just miks-küsimus on ajakirjaniku jaoks vahend tuvastamaks mustreid, paljastamaks varjatud eesmärke ja avamaks olukorra tegeliku olemust.

Lühidalt öeldes ei ole "Miks?" küsimine mitte ainult viis sügavama mõistmise saavutamiseks, vaid vajalik samm ühiskonna paremaks muutmiseks. Me jätkame Peeglis raskete küsimuste esitamist ja tõe otsimist, sest ainult mõistes "miks" saame luua tõelist muutust. Sellest teemast tulenevalt on ka kõik Peegel nr. 43 lood ajendatud just miks-küsimustest. Näiteks uurisime miks vanemad varjavad kui palju nende lapsed tegelikult netis käivad, miks eksisteerib kurikuulus incel'ite subkultuur ja miks on just BeRealist saanud noorte seas populaarseim rakendus.

Head lugemist ja jäägem uudishimulikuks!