Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Hakkame pihta:
7 soovitust digihügieeni tagamiseks

Marita Ausmaa | Fotod: Canva, Jake Farra

16. märtsil toimub ülemaailmne digikoristuspäev, mille eesmärk on teadvustada digitaalse reostuse probleemi ja julgustada inimestel ja ettevõttetel korrastama ebavajalikku digitaalset sisu.

Digihügieeni üks osa on digiprügi, mida leidub meie kõigi seadmetes. Selleks on ebavajalikud e-mailid, failid, äpid, dubleeritud fotod, videod ja palju muud. Nii, nagu meid ümbritsevas keskkonnas, esineb ka digimaailmas meeletus koguses prügi, mis toob endaga kaasa digireostuse.

Elisa jätkusuutlikkuse valdkonna juht Aigi Kukk. Foto: Jake Farra

Elisa jätkusuutlikkuse valdkonna juht Aigi Kukk. Foto: Jake Farra

Elisa jätkusuutlikkuse juht Aigi Kukk toob välja seitse soovitust, mis aitavad digiprügi koristamisega algust teha:

1. Kustuta kõik ebavajalikud rakendused. Vali välja ja kustuta kõik rakendused, sh mängud, mida sa pole viimasel ajal kasutanud või oled kokku kasutanud vaid paaril korral. Ole enda vastu aus.

2. Kustuta duplikaadid või kasutud failid. Vaata üle, millised failid su arvutis on vajalikud, ülejäänud kustuta. Arhiveeri olulised failid. Arvutis on kasutuid faile palju, tee tühjendus järkjärguliselt ning samal ajal tööta välja süsteem, kuidas tulevikus faile enda jaoks loogiliselt talletada.

3. Sorteeri fotod ja videod. Vaata üle fotod ja videod,kustuta mittevajalikud ja duplikaadid. Soovitud pildid ja video salvesta pilve. Niiviisi vabastad kümneid gigabaite väärtuslikku salvestusruumi. Jälgida tasuks, et pilve ja muu seadme fotod ja videod ei kattuks.

4. Vähenda automaatseid allalaadimisi. Kontrolli seadistusi automaatsete allalaadimiste ja värskenduste jaoks. Mõtle, milliseid faile on oluline salvestada ning mida tegelikult ei ole vaja arvutisse laadida.

5. Tühjenda prügikastid. Arvutites ja nutiseadmetes on sageli mitu prügikasti, näiteks töölaua prügikast ja e-posti prügikastid. Tühjenda neid, et vabastada salvestusruumi.

6. Jälgi hoolikalt oma meilipostkasti. Korista oma postkasti regulaarselt. Kustuta vanad e-kirjad, millel puudub tähtsus, ja kasuta kaustaorganiseerimise süsteemi, et hoida olulised sõnumid kergesti leitavatena.

7. Loobu ebavajalikest uudiskirjadest. Kui leiad end tellimuste ja reklaamteadetega üle ujutatuna, kasuta võimalust ja tühista ebavajalikud. Enamik uudiskirjade saite pakub lihtsat nuppu "Unsubscribe" või "Tühistada tellimus."

Loe ülemaailmse digikoristuspäeva kohta lisaks: https://www.digitalcleanupday.org/