Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Lumesäras peegeldub jõuluootus

Kristi Raidla | Foto: Triin Künnapas

Kristi Raidla. Foto: Triin Künnapas
Kristi Raidla. Foto: Triin Künnapas

Käes on aasta kõige pimedam aeg. Veel mitu nädalat lähevad päevad aina lühemaks ja ööd pikemaks, kuid sellest rusuvast ajast aitab meid loodetavasti välja vaikselt hinge pugev jõuluootus. Mitmel pool Eestis on juba maha sadanud lumi ja näha kaunist tuledesära.

Kui lapsena tähendas jõuluootus minule peamiselt seda, et saaks kingitusi ja koolist vabu päevi, siis aastatega on jõuluootus muutunud sooviks korra aeg maha võtta ja olla lihtsalt koos oma perega.

Usun, et jõuluajal tegelevad inimesed tavapärasest rohkem iseendasse vaatamisega ja tehakse kokkuvõtteid, kuidas aasta on läinud. Sel ajal räägitakse rohkem ka heategudest ja heategevusest, üksteisega arvestamisest ja oma lähedaste hoidmisest.

Hoolimine, märkamine, teiste aitamine ning inimeseks olemine ja jäämine on mitmes meie seekordse Peegli-numbri loos olulisel kohal.

Reporter Aap Andreas Rebase lugu räägib liikluskäitumisest ja otsib vastust sellele, miks osa inimesi liikluses teistega ei arvesta ja endast välja läheb. Annett Kreitsmani loos jagavad kaks politsei- ja piirivalveameti töötajat oma kogemusi missioonist Leedu-Valgevene piiril, kus käisid abiks rändekriisi lahendamisel.

Anna-Liisa Blaubrük kohtus legendaarse ajakirjaniku ja õppejõu Priit Pulleritsuga, kes räägib muu hulgas empaatiavõime tähtsusest ja oma südame hääle kuulamise olulisusest ajakirjanikutöös. Karmen Kaukver käis aga Tallinna sünagoogis külas pearabil Efraim Shmuel Kotil. See südamlik lugu avab meile Eesti juudi kogukonna elu ja saame teada, miks tähistatakse hanuka püha.

Tiina Nõmm uuris, kuidas on poeketid jõuludeks valmistunud, mida inimesed jõuluajal kauplustelt ootavad ja mida osta tahavad. Monika Lillese lugu viib meid aga Eesti reality show maailma. Intervjuust režissöör Oliver Muraveiskiga selgub, kuidas tehakse selliseid saateid nagu „Poissmeeste pidu“ ja „Rannamaja“.

Koroonakriis on pannud meid ühiskonnana peeglisse vaatama. Kuidas olla mõistvamad ja üksteisega paremini arvestada? Usun, et igaüks saab selleks midagi ära teha. Näiteks teiste mõtteid tähelepanelikumalt kuulates, kedagi hea sõnaga toetades või kellelegi abikätt ulatades. Saabuval jõuluajal tasub seda endale taas meelde tuletada.

Hoolivat jõuluootust!