Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Nädalasoovitus @jesslapsed autor Merilin Mandlilt: kõike täis raamat, puhkus ja süsivesikud

Geidi Lovise Lee | Fotod: erakogu

2021. aastal ilmus Merilin Mandlil kasvatuspsühholoogiale nõjatuv “Jess, lapsed!” raamat, mille eesmärk on toetada nii laste kui täiskasvanute kasvamist. Foto: erakogu
2021. aastal ilmus Merilin Mandlil kasvatuspsühholoogiale nõjatuv “Jess, lapsed!” raamat, mille eesmärk on toetada nii laste kui täiskasvanute kasvamist. Foto: erakogu

Nädalasoovituste rubriigis uurime mitmekülgsetelt, huvitavatelt ning mõjukatelt inimestelt nende soovitusi tudengitele. Novembrikuus küsisime soovitusi Merilin Mandlilt, millised raamatud, mõtteterad ja toidud teda viimasel ajal kõnetanud on.

Merilin Mandel on kasvatuspsühholoog ning raamatu “Jess, lapsed!” autor. Samuti on Mandlil üle 24 tuhande jälgijaga Instagrami konto @jesslapsed, kus ta jagab juhiseid, kuidas laste kasvatamisel iseendaga sõbraks jääda, vaimset tervist hoida, seksuaaltervist parandada ning erinevates olukordades toime tulla.

1. Raamat: Dr Karen Gurney “Mind the Gap”

Mandli sõnul on tegemist raamatuga, kus on kõike: kirge, intiimsust, suhtlemisoskust, statistikat, pingelangust, ühiskonda. “Kui oled kunagi mõelnud, kas ikka “oled normaalne", kas peaksid partneri(te)ga rohkem või vähem seksima, tundnud, et “ah, las see minu nauding jääda” ning täheldanud, et sooloseks erineb korralikult partneri(te)ga seksist, oleks sul tõenäoliselt täiega tore seda raamatut lugeda!” ütles ta. Mandel lisas, et pidas enne raamatu lugemist oma teadmisi päris heaks. “Pärast lugemist sain õndsalt aru, et suur osa nendest teadmistest väärib toetavat ümberorganiseerimist. Kihvt, ausalt!” sõnas ta.

2. Mõte või meeldetuletus: “Su aju ei pane sind pausile”

Mandli sõnul on see meeldetuletus oluline, sest tihti kipuvad inimesed oma vaimse tervise probleemidega tegelemist edasi lükkama. Tegelikkuses ei pane inimese aju end viisakusest pausile, vaid kütab oma võimete piiril. “Mida jõulisemalt keha baasvajadusi ignoreerida, seda rohkem peab aju nii kognitiivseid kui ka füsioloogilisi ressursse kulutama, et inimesega sammu pidada. Kui tahe on olla efektiivsem, leidlikum ning soov on saada rohkem eduelamust, siis lahendus pole veel meeleheitlikum rabelemine, vaid puhkamine,” ütles ta. Mandli sõnul hoiab aju meid elus ja tegutsemas, mistõttu on lahkus vähim, mida saame talle vastutasuks anda.

3. Toit: süsivesikud

Kuna süsivesikutest saab keha ja aju toimimiseks vajalikku energiat, jagas Merilin Mandel viimase nädalasoovitusena jagas Merilin Mandel ühte pastaretsepti, mis läheb tal käiku jahedatel perioodidel, kui on vaja midagi mõnusat, üpris kiiret, mitmekülgset ja maitsvat.

Esimese asjana tuleb panna makaronid* soolaga keema. “Kui mul on vaja ära kasutada värsket kraami, näiteks porgandeid või suvikõrvitsaid, viskan need ja mõnusa viilu võid esimesena pannile, et neil oleks aega olukorraga harjuda,” juhendas Mandel. Seejärel tuleb lisada pannile hakitud sibul, mõne hetke pärast ka hakitud küüslauguküüned ning kui kannatlikult on oodatud, siis lisada ka 300-400 grammi kõige tavalisemalt maitsestamata tomatipastat** ja lasta kõigel podiseda. Ta lisas, et kui sügavkülmas juhtub olema spinatit või herneid võib ka need juurde lisada ja jälgida, et vesi ära auraks. Seejärel tuleb roog maitsestada soola, pipra ning palsamiäädikaga. Kui pasta on al dente on aeg see kurnata ja kastmega kokku segada. “Kui külmikus on parmesani, lisan mõnusa kuhja seda. Kui ei ole, siis söön toidu ära ja leian elus lihtsalt muid rõõme,” ütles Mandel.

* Eelistatult võiksid pastasort olla fusilli või midagi sarnast.

** Eriti hea tomatikaste on selline, mis ei ole väga vedel, näiteks firma Pomi tomatikaste.